Çok uluslu işletmelerde görev yapan expatriaterıatelerın uluslararası görevlendirmelerde karşılaştıkları sorunlar ve baş etme yöntemleri
Challenges faced by expatriates working in multinational enterprises during international assignments and their coping strategies
  1. Tez No: 939380
  2. Yazar: AHMAT MİRZAT MEŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE KUZULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, çok uluslu işletmelerde (ÇUİ) uluslararası görevlere atanmış expatriateların karşılaştıkları sorunları incelemektedir. Çalışmada, kültürel uyum, aile entegrasyonu, sosyal sermaye ve örgütsel destek sistemlerinin etkinliği gibi konular ele alınarak ekspatriasyon dinamikleri araştırılmaktadır. Araştırma, ÇUİ'lerin evrimini, uluslararası insan kaynakları yönetiminin (UİKY) karmaşıklıklarını ve küresel işletmelerin kullandığı farklı görevlendirme türlerini kapsayan teorik bir çerçeve sunmaktadır. Ayrıca, expatriateların kültürel farklılıkları aşmadaki ve örgütsel başarıyı çeşitlilik içeren ortamlarda artırmadaki kritik rolüne vurgu yapmaktadır. Bu araştırma, kültür şoku, dil engelleri ve karşılanmayan kariyer beklentileri gibi tekrar eden sorunları belirlemek amacıyla expatriatelardan elde edilen verileri analiz etmektedir. Bu araştırma kapsamında 12 expatriate ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Mülakatlardan elde edilen cevaplar kodlanarak MAXQDA Analytics Pro 2020 Nitel Veri Analizi Programında analiz edilmiştir. Çalışma, expatriateların karşılaştıkları zorluklara çözüm sunarak UİKY alanında en iyi uygulamaların geliştirilmesine katkı sağlamayı ve expatriateların performansını artırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the challenges faced by expatriate managers assigned to international tasks within multinational enterprises (MNEs). It explores the dynamics of expatriateriation by addressing topics such as cultural adaptation, family integration, social capital, and the effectiveness of organizational support systems. The research provides a theoretical framework encompassing the evolution of MNEs, the complexities of international human resource management (IHRM), and various assignment types employed by global businesses. It also highlights the critical role of expatriate managers in overcoming cultural differences and enhancing organizational success in diverse environments. This study analyzes data obtained from expatriate managers to identify recurring issues such as culture shock, language barriers, and unmet career expectations. As part of the research, semi-structured interviews were conducted with 12 expatriates. The responses from these interviews were coded and analyzed using MAXQDA Analytics Pro 2020 Qualitative Data Analysis Software. The study aims to contribute to the development of best practices in the field of International Human Resource Management (IHRM) by offering solutions to the challenges faced by expatriates and enhancing the performance of foreign managers.