İlk tunç çağı başlarında bir yerleşim dışı mezarlık alanı örneği: Küllüoba
An example of an extramural cemetery area in the beginning early bronze age: Küllüoba
- Tez No: 939378
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TÜRKTEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde yer alan Küllüoba Höyüğü'nde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan İlk Tunç Çağı Ia ve Ib dönemine ait yerleşim dışı mezarlık, bu çalışmanın odağını oluşturmaktadır. Batı Anadolu'daki ölü gömme gelenekleri bağlamında incelenen mezarlıkta, pithos, basit toprak, çömlek ve taş sanduka gibi çeşitli mezar tipleri tespit edilmiştir. Ölülerin çoğunlukla hocker pozisyonunda gömülmesi, dönemin genel defin uygulamalarına paralellik göstermektedir. Mezar eşyaları olarak ele geçen seramik kaplar, takılar ve metal objeler, dönemin sosyo-ekonomik yapısı ve kültürel üretkenliği hakkında önemli ipuçları sunmaktadır. Küllüoba mezarlığı, Batı Anadolu'daki diğer önemli nekropoller olan Kaklık Mevkii ve Sarıket Mezarlık Alanı ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bu karşılaştırma sonucunda, mezarlıkların hem ortak hem de farklı yönleri ortaya konmuş, Küllüoba'nın Batı Anadolu'nun kültürel yapısındaki yerinin daha net bir şekilde belirlenmesi sağlanmıştır. Çalışma, bölgenin arkeolojik bilgisine önemli katkılar sunarak, İlk Tunç Çağı'nda Batı Anadolu'daki yaşam biçimleri ve inanç sistemleri hakkında daha derinlemesine bir anlayışa ulaşılmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is the early bronze age I period outsid e cemetery unearthed in the excavations carried out in Küllüoba Mound located in Seyitgazi district of Eskişehir. Various grave types such as pithos, simple earth, pottery and stone cist were identified in the cemetery examined in the context of burial traditions in Western Anatolia. The fact that the dead were mostly buried in the hocker position is parallel to the general burial practices of the period. Ceramic vessels, jewelry and metal objects obtained as grave goods provide important clues about the socio-economic structure and cultural productivity of the period. The Küllüoba cemetery was evaluated by comparing it with other important necropolises in Western Anatolia, namely Kaklık Mevkii and Sarıket Cemetery Area. As a result of this comparison, both common and different aspects of the cemeteries were revealed, and the place of Küllüoba in the cultural structure of Western Anatolia was determined more clearly. The study makes significant contributions to the archaeological knowledge of the region, helping to reach a more in-depth understanding of lifestyles and belief systems in Western Anatolia during the Early Bronze Age.