Sürdürülebilir kalkınmanın finansal çözümleri: ESG performansı açısından Avrupa Birliği ve Türkiye karşılaştırması
Financial solutions for sustainable development: A comparison of the European Union and Türkiye in terms of ESG performance
  1. Tez No: 972482
  2. Yazar: NURDAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ERDİNÇ DİNÇSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel iklim krizi, temiz suya erişimin ve enerji kaynaklarının sınırlı olması ile yoksullukla mücadele gibi uluslararası toplumsal sorunlar günümüzde dünyanın gündemi haline gelmiştir. Mevcut sosyoekonomik sorunlara eklenen bu çevresel problemler, yeşil dönüşüm ve sürdürülebilir kalkınma kavramlarını ortaya çıkarmıştır. Dünyadaki her bir bireyi ilgilendiren bu dönüşüm süreci, finansal sistemler dahil her alanda yeşil düşünmeyi zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda seçilen tez konusu ile finansal açıdan sürdürülebilirliğin geniş boyutta incelenmesi ve Türkiye-Avrupa Birliği (AB) uygulamaları arasındaki farklılıkların analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Dünya ekonomilerinin yeşil dönüşüme evrildiği günümüzde güncel derecelendirme ratingi olan Çevresel Sosyal ve Yönetişim (ESG) puanlaması açısından Türkiye ve AB finans sektörü ağılıkta olmak üzere değerlendirmeler yapılmıştır. Dağınık olan verilerin derlenerek kesitler şeklinde sunulan nedensellik analizleri ile kıyaslar yapılarak uygulama farklılıklarının ortaya konması ve literatüre bu anlamda katkı sağlanması hedeflenmiştir. Türkiye özelinde yeşil ekonominin eksik/hatalı yönleri, fırsat ve kazanımları tespiti ile sürecin anlaşılmasına ışık tutulması, tez boyunca misyon edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The global climate crisis, limited access to clean water and energy resources, and the fight against poverty are among the international social issues that have become the focus of today's world. These environmental issues, added to existing socio-economic problems, have led to the emergence of the concepts of green transformation and sustainable development. This transformation process, which concerns every individual in the world, makes green thinking mandatory in all areas, including financial systems. In this context, the thesis aims to examine financial sustainability on a large scale and analyse the differences between Türkiye and European Union (EU) practices. In today's world, where economies are transitioning to green transformation, evaluations have been made from the perspective of Environmental, Social and Governance (ESG) ratings currently used in the financial sectors of Türkiye and the EU. The aim is to highlight the differences in practices by comparing the causality analyses presented in the sections compiled from scattered data and to contribute to the literature on this subject. Throughout the thesis, the mission has been to shed light on the process by identifying the shortcomings/flaws, opportunities, and benefits of the green economy in Türkiye.