Ortaokul öğrencilerinin politik okuryazarlık beceri düzeylerinin belirlenmesi
Determining the political literacy skill levels of middle school students
  1. Tez No: 939387
  2. Yazar: SELİME KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALİP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bireylerin yaşadıkları toplum içerisinde haklarını ve sorumluluklarını bilen etkin vatandaşlar olabilmesi ve demokratik bir toplum geliştirme çabası devletlerin birincil amaçları arasında yer almaktadır. Devletler bu amacı gerçekleştirebilmek için eğitim-öğretim süreçlerini araç olarak kullanmaktadır. Bu araştırma toplumun bir ferdi olan ve yarının karar vericileri olan ortaokul öğrencilerinin politik okuryazarlık düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ordu ili Altınordu ilçesinde yer alan 5., 6., 7. ve 8. sınıf 289 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada karma (mixed methods) araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın nicel araştırma bölümünde kullanılan veriler Aslan (2019) tarafından geliştirilen“Politik Okuryazarlık Ölçeği”ile toplanmış olup IBM SPSS 29.0.2.0 programı ile analiz edilmiştir. Nicel araştırma sonucuna göre ortaokul öğrencilerinin politik okuryazarlık düzeylerinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın nitel araştırma bölümün çalışma grubu Ordu ili Altınordu ilçesinde yer alan 5., 6., 7. ve 8. sınıf 48 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Nitel araştırma verileri 5 sorudan oluşan yarı yapılandırma görüşme formu kullanılarak elde edilmiş olup, veriler MAXQDA Analytics Pro 12 (Relese 12.3.2) programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ability of individuals to become active citizens who know their rights and responsibilities in the society they live in and the effort to develop a democratic society are among the primary objectives of states. States use education and training processes as a tool to realize this goal. This research was conducted to determine the political literacy levels of secondary school students who are members of the society and decision makers of tomorrow. The study group of the research consists of 289 5th, 6th, 7th and 8th grade students in Altınordu district of Ordu province. Mixed methods research method was used in the study. The data used in the quantitative research part of the study were collected with the“Political Literacy Scale”developed by Aslan (2019) and analyzed with IBM SPSS 29.0.2.0 program. According to the results of the quantitative research, it was concluded that the political literacy levels of secondary school students were low. The study group of the qualitative research part of the study consists of 48 5th, 6th, 7th and 8th grade middle school students in Altınordu district of Ordu province. Qualitative research data were obtained using a semi-structured interview form consisting of 5 questions, and the data were analyzed with MAXQDA Analytics Pro 12 (Relese 12.3.2) program.