Mekanik trombektomi uygulanan akut orta serebral arterenfarktlarında, klinik değerlendirme ve radyolojik sonuçlarbazında BT anjiyografi pıhtı yükü skoru ve kollateral skorarasında korelasyon
- Tez No: 939388
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN EMRE KUMRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Akut OSA enfartlarında major damar oklüzyonu oldukta mekanik trombektomi tedavisi vazgeçilmez olmaktadır. Bu tedavide uygun hastayı seçebilmek önemlidir. Kollateral dolaşım ve pıhtının boyutu hakkında fikir sahibi olmakla, işlemden faydalanımı ve klinik sonlanmayı ön görmek mümkündür(24). GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada mekanik trombektomi yapılan akut OSA enfarktlarında PYS ve PKS ile klinik sonlanım, nihai enfarkt hacmi ve rekanalizasyon oranı arasında anlamlı ilişki olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yerel Etik Kurulu tarafından onaylanmıştır (22-12.1T/40). 18 yaş üzeri akut OSA enfarktı nedenile mekanik trombektomi yapılan ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniği, Serebrovasküler hastalıklar polikliniğinde takipli 169 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmada temel değerlendirme 90 cı gün mRS ye göre yapılmış olup, herhangi nedenle 90 günlük izlemi yapılamayan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmada pıhtı yükü skoru(PYS), pial kollateral skor(PKS), mTICI(modified trombolysis in cerebral infarction) skoru, NIHSS(national institutes of health stroke scale) ve ASPECTS(alberta stroke programme early CT score) kullanılmıştır. Radyolojik değerlendirmeler kranial BT ve BT anjiyografi ile, istatistiksel analiz ise IBM SPSS 25 ile yapılmıştır. BULGULAR: Yaş ve cinsiyet açısından anlamlı farklılık elde edilmedi. PYS ve PKS değerlendirmesinde her iki skorun 90 günlük klinik sonlanım ve nihai enfarkt hacmi açısından istatistiksel anlamlı olduğu ortaya çıktı. Düşük PYS nin kötü klinik sonlanım riskini 3,5 kat, düşük PKS nin ise 6,5 kat arttırdığı görüldü. ayrıca PYS ile kanama gelişimi arasında istatistiksel anlamlı ilişki olduğu görüldü. Risk faktörlerinden hipertansiyon varlığı ve 6%< HbA1C değerine sahip olmak kötü prognostik faktör olarak sonuçlandı. Regresyon analizinde ise kötü klinik sonlanım riskini hipertansiyonun 2,3 kat, yüksek HbA1C değerinin ise 2,1 kat arttırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE:In acute MCA infarctions, mechanical thrombectomy treatment becomes indispensable when there is major vessel occlusion. It is important to choose the appropriate patient for this treatment. By having an idea about the collateral circulation and the size of the clot, it is possible to predict the benefit of the procedure and the clinical outcome (24). MATERİALS AND METODS: This study aimed to investigate whether there is a significant relationship between CBS and PCS and clinical outcome, final infarct volume and recanalization rate in acute MCA infarcts that underwent mechanical thrombectomy. The research was approved by the Ege University Faculty of Medicine Local Ethics Committee (22-12.1T/40).169 patients over the age of 18 who underwent mechanical thrombectomy due to acute MCA infarction and were followed up at the Ege University Faculty of Medicine Neurology Clinic, Cerebrovascular Diseases Outpatient Clinic were evaluated retrospectively. In the study, the basic evaluation was made according to the 90th day mRS, and patients who could not be followed up for 90 days for any reason were not included in the study.CBS, PCS, mTICI score, NIHSS, ASPECTS were used in the study. Radiological evaluations were made with cranial CT and CT angiography, and statistical analysis was made with IBM SPSS 25. RESULTS:No significant differences were found in terms of age and gender. Evaluation of CBS and PCS revealed that both scores were statistically significant in terms of 90-day clinical outcome, recanalization rate, and final infarct volume. It was observed that low CBS increased the risk of poor clinical outcome by 3.5 times, and low PCS increased by 6.5 times. Additionally, a statistically significant relationship was observed between CBS and the development of bleeding. Among the risk factors, the presence of hypertension and HbA1C value < 6% resulted as poor prognostic factors. In the regression analysis, it was seen that hypertension increased the risk of poor clinical outcome by 2.3 times, and high HbA1C value increased by 2.1 times.