Birinci trimester kombine tarama testi esnasında uterin arter doppleri ve maternal serum markerlerinin (free B-hCG ve PAPP-A) preeklampsi öngörüsünde yeri
The role of uterine artery doppler and maternal serum markers (free B-hGC and PAPP-A) in the prediction of preeclampsia during the first trimester combined screening test
- Tez No: 939389
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT AKERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Dünya genelinde gebeliklerin %2-8'inin preeklampsi ile komplike olduğu gösterilmiştir. Kanıtlar, 12-16. gebelik haftalarında başlanan düşük doz aspirinin preterm preeklampsi insidansını önemli ölçüde azalttığını göstermektedir. Bu nedenle, zamanında profilaktik tedaviye olanak sağlamak ve riskli gebeliklerin yakın izlemi için preeklampsi geliştirme riski taşıyan gebe kadınları gebeliğin ilk üç ayında belirlemek önemlidir. Bu çalışmamızda, ilk trimester maternal uterin arter doppler indeksleri ve serum PAPP-A (gebelikle ilişkili plazma protein-A) ve beta-hCG (insan beta koryonik gonadotropin) MoM değerlerini baz alarak bu değerlerle daha sonra gelişebilecek preeklampsi arasındaki ilişkiyi göstermek istedik. Materyal ve metod: Çalışmaya, Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Perinatoloji Polikliniğine Haziran 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında birinci trimester fetal aneuploidi taraması için başvuran, maternal serum PAPP-A ve beta-hCG MoM değerleri hesaplanan ve eş zamanlı olarak maternal uterin arter Doppler indeksleri ölçülen 165 gebe ile başlandı. Çeşitli nedenlerden dolayı 10 gebe çalışmadan çıkarıldı ve çalışma 155 gebe ile tamamlandı. Çalışmaya alınan gebelere birinci trimester taraması sırasında deneyimli iki perinatoloji hekimi tarafından ultrasonografi yapıldı ve uterin arter Doppler indeksleri kaydedildi. Preeklampsi tanısı amacıyla 20. gebelik haftasından sonra arter kan basıncı, spot idrarda veya 24 saatlik idrarda protein miktarı, proteinüri olmadığında maternal serum karaciğer transaminazları, böbrek fonksiyon testleri ve tam kan sayımından elde edilen trombosit değerleri kullanıldı. Çalışmanın analizleri SPSS 27.0 paket programı ile yapıldı. Bulgular: Araştırmaya alınan 165 hastadan 10 tanesinin dahil edilme kriterlerini karşılamaması nedeniyle çalışma 155 hasta ile tamamlandı. Olguların toplam %7,7'sinde preeklampsi gelişti.
Özet (Çeviri)
Introduction: İt has been shown that 2-8% of pregnancies worldwide are complicated by preeclampsia. Evidence suggests that low-dose aspirin initiated at 12- 16 weeks of gestation significantly reduces the incidence of preterm preeclampsia. Therefore, it is important to identify pregnant women at risk of developing preeclampsia in the first trimester of pregnancy to allow for timely prophylactic treatment and close follow-up of these women. In this study, we aimed to demonstrate the relationship between first trimester maternal uterine artery Doppler indices and serum PAPP-A (pregnancy-associated plasma protein-A) and beta-hCG (human beta chorionic gonadotropin) MoM values and preeclampsia, that would develop in later weeks of pregnancy. Material and method: The study was started with 165 pregnant women who applied to the Perinatology Polyclinic of the Department of Obstetrics and Gynecology at Ege University between June 2023 and May 2024 for first trimester fetal aneuploidy screening, and whose maternal serum PAPP-A and beta-hCG MoM values were calculated and whose maternal uterine artery Doppler indices were measured simultaneously. For various reasons, 10 pregnant women were excluded from the study and the study was completed with 155 pregnant women. Ultrasonography was performed by two experienced perinatology physicians during the first trimester screening of the pregnant women included in the study. For the diagnosis of preeclampsia, arterial blood pressure after the 20th week of pregnancy, protein amount in spot urine or 24-hour urine, maternal serum liver transaminases, renal function tests and platelet values obtained from complete blood count were used. The analyses of the study were performed with the SPSS 27.0 package program. Results: Since 10 of the 165 patients included in the study did not meet the inclusion criteria, the study was completed with 155 patients. Preeclampsia developed in 7.7% of the cases.