Zemahşerî'de âlemin yaratılışı
Creation of the universe according to Zamakhshari
- Tez No: 939398
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KENAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Âlemin oluşumu birçok felsefi, dini ve ilmi çalışmaya konu olmuştur. Bu çalışmada, İslâm düşüncesinin önde gelen isimlerinden biri olan Zemahşerî'nin yaratılış anlayışı konu edilmektedir. Eserleri ve ilgili kaynaklar çerçevesinde metin analizi yöntemiyle kozmolojik görüşleri irdelenmektedir. Bu görüşlerin dayandığı temel argümanlar tespit edilmektedir. İlgili görüşlere yönelik başka düşünürlerin değerlendirmeleri de ele alınmaktadır. Bu kapsamda, çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tarihsel süreç içerisinde yaratılışla ilgili ortaya konulmuş olan görüşler ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise Zemahşerî'nin hayatı hakkında bilgi sunulmaktadır. Üçüncü bölümde, yaratılışla ilgili Kur'ân-ı Kerîm'de kullanılan bazı fiillerin anlamları açıklanmakta ve yaratılışla ilgili bazı teorilere değinilmektedir. Son bölümde, âlemin yaratılışı çerçevesinde Zemahşerî'nin Kur'ân-ı Kerîm âyetlerine getirdiği yorumlar üzerinde durulmaktadır. Sonuç olarak, Zemahşerî'nin âlemin yaratılışı konusunda özgün fikirlere sahip olduğu görülmektedir. Zemahşerî, Allah'ı mutlak yaratıcı olarak tanımlamakla birlikte, âlemin yaratılışı aşamasında cisimlerin bazılarının yoktan yaratıldığı, bazılarının ise bu cisimlerin değişimi/başkalaşımı yoluyla oluştuğu görüşünü savunmaktadır. Zemahşerî, değişim/başkalaşım sürecindeki tüm sistemlerin Allah tarafından kusursuz bir şekilde yaratıldığını düşünmektedir. Zemahşerî'nin yaratılış anlayışının, dönemin bilimsel ve felsefi birikimiyle uyumlu olduğu görülmektedir. Bu anlayışın İslâm düşüncesi içerisinde önemli bir yer tuttuğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The formation of the universe has been the subject of many philosophical, religious and scientific studies. This study examines the understanding of creation of Zamakhshari, one of the leading figures of Islamic thought. His cosmological views are examined through textual analysis considering his works and related sources. The basic arguments on which these views are based are determined. Other thinkers' evaluations of related views are also discussed. In this context, the study consists of four main sections. The introduction section examines the views on creation throughout history. The second section provides information about Zamakhshari's life. The third section explains the meanings of some verbs used in the Quran regarding creation and mentions about some theories regarding creation. The final section focuses on Zamakhshari's interpretations of the Quranic verses within the framework of the creation of the universe. It is seen that Zamakhshari had original ideas on the creation of the universe. Zamakhshari, while defining Allah as the absolute creator, defends the view that during the creation of the universe, some objects were created from nothing and the others were formed through the change/metamorphosis of these objects. He states that all systems in the process of change/metamorphosis were created flawlessly by Allah. It is seen that Zamakhshari's understanding of creation is compatible with the scientific and philosophical accumulation of the period. It is concluded that this understanding has an important place in Islamic thought.