Okul öncesi eğitiminde materyal eksikliğinin öğrenme ve öğretme sürecine yansımasının öğretmen görüşleri bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the reflection of material deficiency in preschool education on learning and teaching process in the context of teachers' opinions
- Tez No: 939400
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Okul öncesi eğitim, çocukların sosyal ve duygusal gelişimleri açısından kritik bir rol oynar ve bu dönemde kullanılan eğitim materyalleri, çocukların öğrenme deneyimlerini zenginleştirmek için büyük bir önem taşır. Materyallerin eksikliğinin, öğretim yöntemlerinin örneklerine ve çocukların öğrenme oranlarına olumsuz etkiler olabilir. Bu nedenle eğitimde kullanılan eksik materyaller, çocuklarda eksik öğrenmeye sebebiyet verebilmektedir. Bu araştırmada, Okul öncesi eğitiminde materyal eksikliğinin öğrenme ve öğretme sürecine yansımasının öğretmen görüşleri bağlamında değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda araştırma nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması modeli ile yürütülmüştür. Araştırma, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Ağrı il merkezinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı anasınıfları ve bağımsız anaokullarında görev yapan okul 25 öncesi öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Amaçlı örneklem esas alınarak belirlenen çalışma grubuna bu bağlamda 9 soru sorulmuş ve elde edilen veriler içerik analizi ile yorumlanmıştır. Çalışma, okul öncesi eğitimin bileşenlerinden olan öğretmenlerin materyal eksiklikleriyle başa çıkabilme yetenekleri ve bu eksiklikleri nasıl giderilebildikleri adına önemli veriler sunmaktadır. Elde edilen verilerden hareketle öğretmenlerin, eğitimde aksama olmaması için çeşitli yaratıcı teknikler geliştirdikleri ve materyal eksikliklerini alternatif materyallerle tamamlamaya çalıştıkları görülmüştür. Öğretmenlerin, materyal malzeme eksikliklerine rağmen kaliteli bir eğitim sunma çabası, eğitimdeki verimlilik artışına yönelik önemli bir adımdır. Okul öncesi öğretmenlerinin, çocukların gelişim süreçlerini en iyi şekilde destekleyebilmek için işlevsel ve ergonomik materyaller kullanması, büyük bir önem taşımaktadır. Bu bağlamda, öğretmenlere ve araştırmacılara yönelik bir dizi öneri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Preschool education plays a critical role in children's social and emotional development, and the educational materials used during this period are of great importance to enrich children's learning experiences. The lack of materials can have negative effects on the examples of teaching methods and children's learning rates. Therefore, incomplete materials used in education can lead to incomplete learning in children. In this study, it is aimed to evaluate the reflection of the lack of materials in preschool education on the learning and teaching process in the context of teacher views. For this purpose, the research was conducted with the case study model, one of the qualitative research approaches. The research was conducted with 25 pre-school teachers working in kindergartens and independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Ağrı province center in the 2024-2025 academic year. The study group, which was determined on the basis of purposive sampling, was asked 9 questions in this context and the data obtained were interpreted by content analysis. The study provides important data on the ability of teachers, who are one of the components of preschool education, to cope with material deficiencies and how they can overcome these deficiencies. Based on the data obtained, it was seen that teachers developed various creative techniques to avoid disruptions in education and tried to complete the material deficiencies with alternative materials. Teachers' efforts to provide a quality education despite material deficiencies is an important step towards increasing efficiency in education. It is of great importance for preschool teachers to use functional and ergonomic materials in order to best support children's developmental processes. In this context, a series of suggestions for teachers and researchers are presented.