Büyükannelerin emzirmeye etkisine yönelik primipar annelerin görüşleri
Pri̇mi̇parous mothers' opi̇ni̇ons on the impact of grandmothers on breastfeedi̇ng
  1. Tez No: 939441
  2. Yazar: AYŞEGÜL BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı büyükannelerin emzirmeye etkisine yönelik primipar annelerin görüşlerini belirlemektir. Tanımlayıcı olarak yapılan bu araştırma Ocak-Ekim 2024 tarihleri arasında İsmetpaşa Aile Sağlığı Merkezi, Narlıca 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi ve Yeşilevler 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran, 6 aylık bebeği olan, 169 primipar anne ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama araçları uygulanmadan önce etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu kullanılarak araştırmacı tarafından toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar ile nitel verilerin analizinde duygu ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalamasının 26.43±4.50 olduğu, %80.5'inin sezaryen ile doğum yaptığı, %29.6'sının hem annesi hem kayınvalidesiyle birlikte yaşadığı saptanmıştır. Annelerin hem emzirme ile ilgili hem de bebek bakımına yardım konusunda en sık destek aldığı kişileri büyükanneler oluşturmaktadır. Annelere göre, büyükannelerin çoğunluğunun erken emzirme konusunda annelere destek oldukları, büyükannelerin sütün artmasını sağlayacak gıdalar önerdikleri belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda; annelerin erken emzirme, emzirme sıklığı ve süresi, ek gıdaya geçme, emzirmeyi bıraktırma, anne sütü verme sürecinde anne sütünü artırıcı besin önerisinde bulunma, emzirmeyi olumlu/olumsuz etkileme, emzirmeye yardımcı olma/engel olma konularında anneanne/babaannelerden etkilendikleri yönünde görüş bildirdikleri saptanmıştır. Sonuç olarak, ebeler doğum öncesi ve sonrası dönemde aileyi sosyal ortamında gözlemlemlemeli, anne sütü verme yaklaşımı kazandırılmasında geniş kapsamlı bütüncül bir yaklaşımla danışmanlık eğitimi vermeli ve yenidoğanın bakımına aile üyelerini de dâhil etmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of primiparous mothers regarding the effect of grandmothers on breastfeeding. This descriptive study was conducted with 169 primiparous mothers with 6-month-old babies who applied to İsmetpaşa Family Health Center, Narlıca No. 1 Family Health Center and Yeşilevler No. 2 Family Health Center between January and October 2024. Ethics committee approval and institutional permission were obtained before applying the data collection tools in the study. The data of the study were collected by the researcher using the Introductory Information Form. Descriptive statistical methods were used in the analysis of quantitative data, and emotion and content analysis were used in the analysis of qualitative data. It was determined that the average age of the mothers participating in the study was 26.43±4.50, 80.5% gave birth by cesarean section, and 29.6% lived with both their mothers and mothers-in-law. The people from whom mothers received the most support regarding both breastfeeding and baby care were grandmothers. According to mothers, it was determined that the majority of grandmothers supported mothers in early breastfeeding and that grandmothers recommended foods that would increase milk. According to the findings obtained from the research; it was determined that mothers stated that they were influenced by their grandmothers/grandmothers in terms of early breastfeeding, frequency and duration of breastfeeding, switching to supplementary food, stopping breastfeeding, recommending foods that would increase breast milk during the breastfeeding process, affecting breastfeeding positively/negatively, and helping/hindering breastfeeding. As a result, midwives should observe the family in their social environment in the pre- and post-natal period, provide consultancy training with a comprehensive holistic approach in gaining the approach to breastfeeding, and include family members in the care of the newborn.