Emziren annelere yönelik vücut mekanikleri eğitiminin omuz-sırt ağrıları ve emzirme ergonomisi üzerine etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of body mechanics training for breastfeeding mothers on shoulder and back pain and breastfeeding ergonomic: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 1014681
  2. Yazar: SÜMEYYE BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN BAŞGÜN EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Emziren annelere yönelik vücut mekanikleri eğitiminin omuz-sırt ağrıları ve emzirme ergonomisi üzerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma iki gruplu, tek kör randomize kontrollü bir çalışmadır. Çalışmaya 130 kişi katılmıştır. Bağımlı değişkenler annelerin omuz-sırt ağrıları ve emzirme ergonomisi ölçeği puan ortalamaları olarak belirlenmiştir. Araştırmanın temel bağımsız değişkeni vücut mekanikleri eğitimi müdahalesidir. Veriler yüz yüze anketler ile toplanmıştır. Bulgular: Müdahale grubunda Emzirme Ergonomisi Ölçeği puanları 1. ölçümde 29.63±4.13 iken 3. ölçümde 17.26±4.24'e düşmüş; kontrol grubunda anlamlı bir değişim gözlenmemiştir (p<0.001). VAS ile değerlendirilen ağrı şiddeti müdahale grubunda 6.95'ten 2.20'ye düşerken, kontrol grubunda anlamlı bir azalma saptanmamıştır (p<0.001). Boyun Özürlülük İndeksi puanları müdahale grubunda 24.10±6.54'ten 5.20±3.99'a düşmüş; Bel Ağrısı Fonksiyon Ölçeği puanları ise 29.87±6.95'ten 50.33±6.52'ye yükselmiştir (p<0.001). Üçüncü ay izleminde yapılan MANOVA sonuçları, müdahalenin emzirme ergonomisi, ağrı ve fonksiyonel durum üzerinde eş zamanlı ve çok büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir (Pillai's Trace=0.752, p<0.001). Yalnızca anne sütü ile besleme oranı müdahale grubunda birinci ayda anlamlı olarak artmıştır (p=0.012). Emzirme pozisyonları değerlendirildiğinde, yaslanarak emzirme pozisyonunun postpartum birinci ayda ağrı düzeylerini anlamlı biçimde azalttığı saptanmıştır (p=0.011). Sonuç: Bu çalışma, ergonomik emzirme eğitimi ve egzersiz müdahalesinin postpartum dönemde emziren annelerde emzirme ergonomisini iyileştirdiğini, kas-iskelet sistemi ağrılarını azalttığını ve ağrıya bağlı fonksiyonel kısıtlılıkları anlamlı biçimde azalttığını göstermiştir. Müdahalenin üçüncü ay izleminde de etkisini sürdürmesi, ergonomik farkındalık ve doğru vücut kullanımına yönelik kazanımların kalıcı olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca müdahale grubunda yalnızca anne sütü ile besleme oranlarının artması, ergonomik yaklaşımın emzirmenin sürdürülmesine dolaylı katkı sağladığını düşündürmektedir. Elde edilen sonuçlar, ergonomik emzirme eğitimi ve egzersiz programlarının postpartum bakımda etkili, uygulanabilir ve klinik açıdan anlamlı bir müdahale olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this project is to examine the effects of body mechanics training for breastfeeding mothers on shoulder and back pain and breastfeeding ergonomics. Method: This study was a two-group, single-blind, randomized controlled trial. 130 participants participated. Dependent variables were mothers' shoulder and back pain and mean breastfeeding ergonomics scale scores. The main independent variable of the study was the body mechanics education intervention. Data were collected via face-to-face surveys. Results: In the intervention group, Breastfeeding Ergonomics Scale scores decreased from 29.63±4.13 in the first measurement to 17.26±4.24 in the third measurement; no significant change was observed in the control group (p<0.001). Pain intensity, assessed by VAS, decreased from 6.95 to 2.20 in the intervention group, while no significant decrease was detected in the control group (p<0.001). Neck Disability Index scores decreased from 24.10±6.54 to 5.20±3.99 in the intervention group; Back Pain Function Scale scores increased from 29.87±6.95 to 50.33±6.52 (p<0.001). MANOVA results from the third-month follow-up showed that the intervention had a simultaneous and very large effect on breastfeeding ergonomics, pain, and functional status (Pillai's Trace=0.752, p<0.001). The rate of exclusive breastfeeding increased significantly in the intervention group at the first month (p=0.012). When breastfeeding positions were evaluated, it was found that the reclining breastfeeding position significantly reduced pain levels at the first postpartum month (p=0.011). Conclusion: This study demonstrated that ergonomic breastfeeding training and exercise interventions improved breastfeeding ergonomics, reduced musculoskeletal pain, and significantly decreased pain-related functional limitations in breastfeeding mothers in the postpartum period. The continued effectiveness of the intervention at the third-month follow-up indicates that the gains in ergonomic awareness and correct body use are permanent. Furthermore, the increased rate of exclusive breastfeeding in the intervention group suggests that the ergonomic approach indirectly contributes to the continuation of breastfeeding. The results indicate that ergonomic breastfeeding training and exercise programs are an effective, feasible, and clinically significant intervention in postpartum care.