Katılım bankacılığı tercihi üzerinde etkili olan faktörler üzerine bir araştırma
A research on factors affecting participation banking preference
  1. Tez No: 939452
  2. Yazar: AYŞEGÜL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Katılım bankacılığı, bireylerin bankacılık hizmetlerinde faizsiz işlem yapma olanaklarını ortaya koyan ve geleneksel finans modellerinden farklı bir yaklaşım sunan bir sistemdir. Bu model, özellikle İslami inançlara önem veren bireyler için cazip bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırmada, bireylerin bu hizmet hakkındaki farkındalık düzeyleri ve dini inanç düzeylerinin katılım bankacılığı tercihleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, katılım bankacılığına yönelik algılanan fayda ve tutumun tercihler üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Araştırma bulgularına göre, içsel dindarlık, İslami bankacılığa yönelik algılanan fayda ve İslami bankacılık bilgisi, tüketicilerin tutumları üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir. Buna karşın, dışsal dindarlığın tüketici tutumları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, İslami bankacılığa yönelik algılanan fayda ve İslami bankacılık bilgisi, tüketici farkındalığını etkileyen önemli faktörler olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, tüketici farkındalığı ile tüketici tutumu arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Participation banking is a system that offers individuals the opportunity to conduct banking transactions without interest and presents an alternative approach distinct from conventional financial models. This model is particularly considered an attractive option for individuals who place importance on Islamic beliefs. This study aims to examine the level of awareness individuals have regarding these services and the impact of their level of religious belief on their preferences for participation banking. Additionally, the effects of perceived benefits and attitudes toward participation banking on consumer preferences are also addressed. According to the findings of the study, intrinsic religiosity, perceived benefits of Islamic banking, and knowledge about Islamic banking have a significant effect on consumers' attitudes. In contrast, extrinsic religiosity was found to have no statistically significant effect on consumer attitudes. Furthermore, perceived benefits of Islamic banking and knowledge of Islamic banking were identified as important factors influencing consumer awareness. In addition, a significant relationship was found between consumer awareness and consumer attitudes.