Kerpiç malzemeye yönelik yenilikçi yaklaşımlar
Innovative approaches to adobe material
  1. Tez No: 939456
  2. Yazar: ECEM PINAR PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE KARAMAN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte artan çevre kirliliği, doğal kaynakların tükenmesi, ekonomik zorluklar, depremler ve salgın hastalıklar gibi küresel sorunlar nedeni ile insanlar sağlıklı, doğal, düşük maliyetli ve estetik açıdan çağa hitap eden uygun mekân arayışlarına yönelmiştir. Bu bağlamda, insanlık tarihi boyunca kullanılagelmiş ve günümüze kadar varlığını sürdürebilmiş geleneksel ve sürdürülebilir bir yapı malzemesi olan kerpiç, yeniden ilgi odağı haline gelmiştir. Kerpiç yapılar, yaşam döngüleri boyunca enerji tüketimleri az ve düşük maliyetlidir. Kolayca temin edilebilir doğal malzemelerle ve basit bir üretim süreci ile hazırlanabilmektedir. Kullanım sürecinde kullanıcıya uygun iç mekân konforu sağlamaktadır. Bu avantajlarına rağmen, kerpiç yapıların basınç dayanımının düşük ve suya karşı direncinin zayıf olması, malzeme kullanımının günümüzde büyük ölçüde kırsal bölgelerde sınırlı kalmasına neden olmuştur. Buna rağmen, günümüzün çevresel, sosyal ve ekonomik koşulları, kerpicin sahip olduğu yararlı yönlerini tekrar ön plana çıkarmıştır. Kerpicin bu zayıf yönlerinin geliştirilebilmesi ile ilgili, kerpiç yapıların yapım tekniklerine ve yapılarının tasarımına yönelik çağdaş yöntem ve tekniklerin araştırıldığı çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmada geleneksel kerpiç malzemesinin geliştirilmesi ve çağdaş yapılarda kullanımına yönelik yenilikçi yaklaşımların incelenmesi amaçlanmıştır. Literatür analizi yöntemiyle gerçekleştirilen incelemelerde, katkı maddeleri ile kerpiç malzeme özelliklerinin iyileştirilmesi, destek sistemler ile kerpiç yapıların güçlendirilmesi ve yenilikçi üretim teknikleri gibi uygulamalarının yaygınlığı tespit edilmiştir. Bu uygulamalar, günümüz modern yapıları bağlamında değerlendirilmiştir. Ayrıca kerpiç konusunda uzman beş katılımcıyla yapılan görüşmeler aracılığıyla, malzemenin ulusal ve uluslararası ölçekteki güncel durumu analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, kerpiç yapıların sürdürülebilir mimarlık ve yapı teknolojileri alanında önemli bir potansiyel taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology, due to global problems such as increasing environmental pollution, depletion of natural resources, economic difficulties, earthquakes, and pandemics, people have turned towards the search for suitable spaces that are healthy, natural, low-cost, and aesthetically appropriate for the era.In this context, adobe, a traditional and sustainable building material that has been used throughout human history and has managed to survive to the present day, has once again become a focus of interest. Adobe structures consume little energy and are low-cost throughout their life cycle. They can be prepared with natural materials that can be easily obtained and through a simple production process. During the usage process, they provide appropriate indoor comfort to the user. Despite these advantages, the low compressive strength of adobe structures and their weak resistance to water have caused the use of the material to remain largely limited to rural areas today. Nevertheless, today's environmental, social, and economic conditions have once again brought the beneficial aspects of adobe to the forefront. Various studies are being conducted to improve these weaknesses of adobe, focusing on contemporary methods and techniques regarding the construction techniques and design of adobe structures. This study aims to examine innovative approaches for the improvement of traditional adobe material and its use in contemporary buildings. In the analyses carried out using the literature analysis method, the prevalence of practices such as improving adobe material properties with additives, strengthening adobe structures with support systems, and innovative production techniques has been identified. These applications have been evaluated in the context of today's modern structures. In addition, through interviews conducted with five participants who are experts on adobe, the current status of the material on a national and international scale has been analyzed. The findings obtained show that adobe structures carry significant potential in the field of sustainable architecture and building technologies.