Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde takipli tedavisi zor aksiyal spondiloartrit hastalarının kesitsel retrospektif incelenmesi
Cross-sectional retrospective study of difficult-to-treat axial spondyloarthritis patients followed up at Hacettepe University Hospital
  1. Tez No: 939462
  2. Yazar: MUHAMMED ÇAĞRI AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Birçok tedavi seçeneğine rağmen, aksiyal spondiloartrit (axSpA) hastalarının bazıları remisyona veya düşük hastalık aktivitesine ulaşamamaktadır. 2024 yılında Spondiloartrit Değerlendirme Uluslararası Derneği (ASAS), Zor Tedavi Edilen Aksiyal Spondiloartrit (D2M-AxSpA) tanımını yapmıştır [1]. Amaç Bu çalışma, biyolojik tedavi kullanan hastalarımızda D2M-AxSpA'nın özelliklerini belirlemeyi ve bDMARD başlama anındaki D2M-AxSpA ile ilişkili faktörleri incelemeyi amaçlamıştır. Yöntem Bu çalışmaya, 1 Nisan 2023 ile 30 Kasım 2023 tarihleri arasında aksiyal spondiloartrit tanısı almış ve bDMARD kullanan hastalar dahil edilmiştir. Çalışma süresi boyunca yapılan kesitsel değerlendirmede, ASAS D2M-AxSpA tanımına göre hastalar D2M ve D2M olmayan axSpA gruplarına ayrılmıştır. ASAS tanımına göre, hastalar şu şartları sağladığında D2M-AxSpA olarak tanımlanmıştır: (a) ≥2 farklı mekanizma ile etkili olan bDMARDs/tsDMARDs tedavisinin başarısızlığı; ve (b) aşağıdaki durumlardan en az birinin bulunması: orta veya daha şiddetli hastalık aktivitesi (ASDAS-CRP≥2.1), aktif hastalıkla uyumlu belirtiler ve/veya semptomlar (C-reaktif protein ≥0.5 veya BASDAI ≥4), yaşam kalitesini etkileyen semptomlar (Sağlık Değerlendirme Anketi, HAQ ≥1.2); ve (c) Belirti ve/veya semptomların yönetiminin, romatolog ve/veya hasta tarafından sorun oluşturmasıdır (Hekim Global Değerlendirmesi veya Hasta Global Değerlendirmesi VAS ≥50 veya Hasta Kabul Edilebilir Semptom Durumu (PASS) negatif). Radyografik rogresyon verileri mevcut olmadığı için bu değerlendirmeye dahil edilmemiştir. Demografik, klinik ve tedavi verileri bDMARD başlama anındaki D2M durumuna göre değerlendirilmiştir. Ayrıca, eşlik eden hastalıklar daha önce yapılmış herhangi bir tanıya göre değerlendirilmiştir. D2M durumu ile ilişkili faktörler, 0.20 anlamlılık seviyesinde tek değişkenli analizde yer almış ve çok değişkenli modele aday olarak değerlendirilmiştir, korelasyon analizi sonrasında çok değişkenli lojistik regresyon için son model oluşturulmuş olup p değeri 0.05'in altındaki değerler anlamlılık seviyesinde kullanılmıştır. Bulgular Toplamda 888 bDMARD kullanan axSpA hastası değerlendirilmiştir. Bunların %13,4'ü D2M AxSpA olup, ortalama yaşları 47,03 (±10,36) yıl ve %63,9'u kadındır.
Özet (Çeviri)
Despite numerous treatment options, some axSpA patients do not achieve remission or low disease activity. In 2024 The Assessment of SpondyloArthritis International Society (ASAS) defined Difficult to Manage axSpA (D2M-AxSpA) in 2024 [1]. Objective: This study was conducted to determine the characteristics of D2M-AxSpA in our biological cohort and the factors that are associated with D2M axSpA at the initiation of bDMARD. Method : Patients who applied to the outpatient rheumatology clinic between April 1 and November 30, 2023 with a diagnosis of axSpA and using bDMARD were included in this study. In the cross-sectional evaluation performed during the study period, patients were divided into two groups as D2M and non-D2M axSpA patients based on the ASAS D2M-axSpA definition. Based on the ASAS definition patients were defined D2M-AxSpA when they met: (a)failure of ≥2 bDMARDs/tsDMARDs (with different mechanisms of action); AND (B) presence of at least one of the following: moderate or more severe disease activity (ASDAS-CRP≥2.1), signs and/or symptoms consistent with active disease (C-reactive protein ≥0.5 or BASDAI ≥4), symptoms affecting quality of life (Health Assessment Questionnaire, HAQ ≥1.2); AND (C) Management of signs and/or symptoms perceived as problematic by the rheumatologist and/or the patient (Physician Global Assessment or Patient Global Assessment VAS ≥50 or Patient Acceptable Symptom State (PASS) negative) Radiographic progression was not included in this assessment as it was not available. Demographic, clinical and treatment data were assessed at the initiation of bDMARD according to D2M status. And comorbidities were assessed for any diagnosis ever made. The factors associated with D2M status on univariate analysis with significance at the 0.20 level were considered candidates for the multivariate model. Before inclusion in the model, multicollinearity between variables was assessed. The enter method and backward elimination method was used at a significance of 0.05 level. Results: A total of 888 axSpA patients evaluated. Of these, 13.4% were D2M AxSpA with a mean age of 47.03 (±10.36) years and 63.9% were female.