Periton diyalizi hastalarında endotelyal disfonksiyonunun zamana göre değişimi ve visfatin, YKL-40, adiponektin kinetiği ileilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of endothelial dysfunction and its association with visfatin, YKL-40, and adiponectin levels in peritoneal dialysis patients: A prospective study
  1. Tez No: 939469
  2. Yazar: BEYZA HİLAL KINDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZANT HELVACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığı (KBH) dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunu olup, son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) popülasyonunda kardiyovasküler mortalite oranları belirgin şekilde yüksektir. KBH'de artan inflamasyon ve oksidatif stres, endotel disfonksiyonuna ve aterosklerotik sürecin hızlanmasına yol açmaktadır. Adipokininler bu süreçte önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, periton diyalizi (PD) hastalarında endotelyal disfonksiyonun zamana göre değişimini ve visfatin, YKL-40 ve adiponektin düzeyleri ile ilişkisini prospektif olarak değerlendirmektir. Yöntem: Bu prospektif kohort çalışmaya Gazi Üniversitesi Nefroloji Bilim Dalı PD merkezinde takip edilen, en az 12 ay PD tedavisi almış 30 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada, 0. ve 1. yıllarda hastaların serum visfatin, YKL-40 ve adiponektin düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüş, eş zamanlı karotis intima-media kalınlığı (CIMT) ultrasonografi ile değerlendirilmiştir. Biyobelirteçler ve CIMT değişimi arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Bulgular: Dahil edilen hastaların ortalama yaşı 55.8 olup 16 (%53,3) hasta erkektir. Ortalama PD süresi 4,9 yıl, en sık eşlik eden ek hastalık HT (%80) dir. Hemoglobin düzeyleri ortalama 11.3 ± 1.44 g/dl, rezidüel renal fonksiyon) ortalaması 810 ± 766 ml olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective:Chronic kidney disease (CKD) is a significant global public health concern, with notably high cardiovascular mortality rates among patients with end-stage renal disease (ESRD). In CKD, increased inflammation and oxidative stress lead to endothelial dysfunction and accelerated atherosclerosis. Adipokines play a key role in this process. This study aims to prospectively evaluate the temporal changes in endothelial dysfunction and its relationship with visfatin, YKL-40, and adiponectin levels in patients undergoing peritoneal dialysis (PD). Methods:This prospective cohort study included 30 patients who had been receiving PD for at least 12 months at the Peritoneal Dialysis Unit of Gazi University, Department of Nephrology. Serum levels of visfatin, YKL-40, and adiponectin were measured at baseline and after 12 months using the ELISA method. Carotid intima-media thickness (CIMT) was assessed simultaneously via ultrasonography. Pearson correlation analysis was used to examine the relationships between changes in biomarkers and CIMT. Results:The mean age of the participants was 55.8 years, and 16 patients (53.3%) were male. The mean PD duration was 4.9 years, with hypertension (80%) being the most common comorbidity. The mean hemoglobin level was 11.3 ± 1.44 g/dL, and the average residual renal function was 810 ± 766 mL.