Büyük azı keser hipomineralizasyonu kaynaklı kesici diş opasitelerinin iki farklı minimal invaziv yaklaşımla maskelenmesinin çocukların ve ebeveynlerinin estetik algıları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of masking molar-incisor hypomineralization opacities in anterior teeth with two different minimally invasive approaches on the aesthetic perceptions of children and parents
- Tez No: 939475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF BOLACA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmada, büyük azı keser hipomineralizasyonu (BAKH) kaynaklı kesici diş opasitelerinin iki farklı minimal invaziv tedavi yaklaşımı ile maskelenmesinin çocuklar ve ebeveynlerin estetik algıları üzerindeki etkisi ile kesici diş opasitelerindeki renk maskeleme etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya, daimi kesici dişlerinde BAKH kaynaklı beyaz-krem ve/veya sarı-kahverengi sınırlı opasiteleri bulunan, 8-10 yaş aralığında 50 çocuk hasta dahil edilmiştir. Katılımcılar rastgele iki gruba ayrılmış; bir gruba rezin infiltrasyon (Grup I: Icon®), diğer gruba etch-bleach-seal (Grup II: EBS) minimal invaziv tedavi yaklaşımı uygulanmıştır. Estetik algının değerlendirilmesinde“Dişlerin Görünüşü ile İlgili Çocuk ve Ebeveyn Anketi”uygulanmış, renk maskeleme etkinliği ise spektrofotometrik renk analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of masking incisor opacities caused by molar-incisor hypomineralization (MIH) using two different minimally invasive treatment approaches on the aesthetic perceptions of children and their parents and the color masking effectiveness of incisor opacities. Method: A total of 50 children, 8-10 years-old, presenting demarcated white-cream and/or yellow-brown opacities on their permanent incisors due to MIH were included in the study. Participants were randomly divided into two groups: one received resin infiltration (Group I: Icon®), while the other received etch-bleach-seal (Group II: EBS) minimally invasive treatment approach. The“Child's and Parent's Questionnaire about Teeth Appearance”was used to assess aesthetic perception, and the effectiveness of color masking was evaluated by spectrophotometric color analysis.