Evde sağlık hastalarındaki bası yarası mevcudiyetinin bakım verenlerinin psikolojik dayanıklılıkları ile karşılaştırılması
Comparison of pressure injury presence in home healthcare patients with the psychological resilience of their caregivers
- Tez No: 939506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM NEMMEZİ KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsan ömrünün uzamasıyla evde bakıma muhtaç bireylerin sayısı artmakta, buna bağlı olarak bası yarası ve bakım yükü gibi sorunlarla daha sık karşılaşılmaktadır. Disiplininin bütüncül ve biyopsikososyal yaklaşımı doğrultusunda aile hekimliği uzmanları, evde sağlık hizmetleri (ESH) ve palyatif bakım alanlarında giderek daha etkin roller üstlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, bakım alanlarda (BA) bası yarası varlığı ile bakım verenlerin (BV) psikolojik dayanıklılığı arasındaki olası ilişkiyi incelemektir. Kesitsel-tanımlayıcı tasarımla yürütülen çalışmamıza, il merkezindeki ES birimlerine kayıtlı, yatağa en az bir yıldır tam bağımlı olan 230 BA ve birincil BV'leri dahil edildi. Veriler ev ziyaretlerinde yüz yüze görüşmelerle toplandı. Sosyodemografik değişkenlerin yanı sıra BV'lerin Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (PDÖ) yanıtları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
With the extension of human life expectancy, the number of individuals who are dependent on home-based care has steadily increased. As a result, problems such as the development of pressure injuries and the rising burden on caregivers are being encountered more frequently. Within the framework of its holistic and biopsychosocial approach, the field of family medicine has taken on increasingly active roles in home healthcare services and palliative care. Family physicians are not only providing medical care but are also addressing the psychosocial aspects of caregiving. The aim of this study is to examine the potential relationship between the presence of pressure injuries in individuals receiving home care and the psychological resilience of their primary family caregivers. This cross-sectional and descriptive study was conducted with 230 individuals who had been completely bedridden and dependent on care at home for at least one year. All participants were registered with home healthcare service units located in the central district of the province. The primary family caregiver of each patient, defined as the individual assuming the main caregiving responsibility, was also included in the study. Data were collected during home visits through face-to-face interviews. In addition to sociodemographic variables, the caregivers completed the Psychological Resilience Scale for Adults, which evaluates various aspects of psychological resilience. Data analysis was performed using the SPSS 23.0 statistical software program, and a p-value of less than 0.05 was accepted as statistically significant. Although 62.6 percent of the patients were found to be using air mattresses, 39.6 percent had developed pressure injuries. Psychological resilience scores were significantly higher among caregivers who were male, had a higher level of education, were actively employed, lived in extended family households, had someone who could take over caregiving responsibilities when they were unavailable, received support in the caregiving process, temporarily lived with the patient, and provided care to a widowed patient who had a private room and no pressure injury. Caregivers of patients without pressure injuries obtained higher scores particularly in the subscales of self-perception and family cohesion.