Riskli kumar oynama davranışı olan bireylerde romantik ilişki içerisinde algılanan değişim ve ilişki kalitesinin eşbağımlılık ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between perceived relationship quality and changes in romantic relationship and codependency in individuals with risky gambling behavior
- Tez No: 939511
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTEGİN ÖGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İlgili literatür incelendiğinde riskli kumar oynama davranışının bireylerin kurduğu romantik ilişkiler üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Riskli kumar oynama davranışı olan bireylerin kumar oynama davranışı ile algılanan ilişki içerisindeki değişim, ilişki kalitesi ve eşbağımlılık kavramlarının arasındaki ilişkinin daha detaylı anlaşılmaya ihtiyaç olduğu gözlemlenmektedir. Mevcut çalışmada 18-65 yaş aralığındaki riskli kumar oynama davranışı olan, en az 1 yıldır devam eden romantik bir ilişki içerisindeki kadın ve erkeklerde ilişki içerisindeki algılanan değişim ve ilişki kalitesi ile eşbağımlılık arasındaki ilişki incelenecektir. Araştırmaya riskli kumar oynama davranışı ve en az 1 yıldır devam romantik ilişkisi bulunan 60 katılımcının dahil edilmesi planlanmaktadır. Araştırmanın verileri Demografik Bilgi Formu, Kumar Risk Tarama Ölçeği, Sout Oask Kumar Tarama Testi, Romnatik İlişkilerde Algılanan Değişim Ölçeği, Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği ve Kumar Bağımlılığında Eş Bağımlılık Faktörü Ölçeği kullanılacaktır. Mevcut çalışmada kullanılacak olan ölçekler kağıt formunda elden katılımcılara ulaştırılacaktır. İlgili değişkenler Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi ile istatiksel açıdan incelenecektir. Mevcut çalışmanın riskli kumar oynama davranışı olan bireylerin ve partnerlerinin ilişki içerisindeki algılanan değişim ve ilişki kalitesinin partnerlerin eşbağımlılık göstermesi ile ilişkisi olacağı beklenmektedir. İlgili literatür incelendiğinde riskli kumar oynama davranışının bireylerin kurduğu romantik ilişkiler üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Riskli kumar oynama davranışı olan bireylerin kumar oynama davranışı ile algılanan ilişki içerisindeki değişim, ilişki kalitesi ve eşbağımlılık kavramlarının arasındaki ilişkinin daha detaylı anlaşılmaya ihtiyaç olduğu gözlemlenmektedir. Mevcut çalışmada 18-65 yaş aralığındaki riskli kumar oynama davranışı olan, en az 1 yıldır devam eden romantik bir ilişki içerisindeki kadın ve erkeklerde ilişki içerisindeki algılanan değişim ve ilişki kalitesi ile eşbağımlılık arasındaki ilişki incelenecektir. Araştırmaya riskli kumar oynama davranışı ve en az 1 yıldır devam romantik ilişkisi bulunan 60 katılımcının dahil edilmesi planlanmaktadır. Araştırmanın verileri Demografik Bilgi Formu, Kumar Risk Tarama Ölçeği, Sout Oask Kumar Tarama Testi, Romnatik İlişkilerde Algılanan Değişim Ölçeği, Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği ve Kumar Bağımlılığında Eş Bağımlılık Faktörü Ölçeği kullanılacaktır. Mevcut çalışmada kullanılacak olan ölçekler kağıt formunda elden katılımcılara ulaştırılacaktır. İlgili değişkenler Pearson Korelasyon Analizi ile istatiksel açıdan incelenecektir. Mevcut çalışmanın riskli kumar oynama davranışı olan bireylerin ve partnerlerinin ilişki içerisindeki algılanan değişim ve ilişki kalitesinin partnerlerin eşbağımlılık göstermesi ile ilişkisi olacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
When the relevant literature was examined, it was seen that risky gambling behavior had an impact on the romantic relationships established by individuals. It is observed that there is a need to understand the relationship between the gambling behavior of individuals with risky gambling behavior and the concepts of change in the perceived relationship, relationship quality and codependency. In the current study, the relationship between perceived change in the relationship and relationship quality and codependency will be examined in men and women between the ages of 18-65 who have risky gambling behavior and are in a romantic relationship that has been going on for at least 1 year. It is planned to include 60 participants in the study who have risky gambling behavior and a romantic relationship that has been going on for at least 1 year. The data of the research will be used Demographic Information Form, Gambling Risk Screening Scale, Sout Oask Gambling Screening Test, Perceived Change in Romantic Relationships Scale, Perceived Romantic Relationship Quality Scale and Co-Dependency Factor Scale in Gambling Addiction. The scales to be used in the current study will be delivered to the participants in paper form. Relevant variables will be examined statistically with Pearson Correlation and Regression Analysis. It is expected that the current study will be related to the perceived change and relationship quality of individuals with risky gambling behavior and their partners' codependency.