Komplo teorilerine inanmanın yaşam tatmini, eğitim düzeyi ve bilişsel kapalılık ihtiyacı değişkenleri ile ilişkisinin incelenmesi
Examination the relationships between believing in conspiracy theories, life satisfaction, education level and need for closure
- Tez No: 939538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞDAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışması, bireylerin komplo teorilerine inanma eğilimlerinin yaşam tatmini, eğitim düzeyi ve bilişsel kapalılık ihtiyacı değişkenleriyle olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, Türkiye bağlamında bireylerin komplo teorilerine inanma eğilimlerini ölçmek için geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirilmiştir. İkinci aşamada ise, bireylerin yaşam tatmini, eğitim düzeyi ve bilişsel kapalılık ihtiyacı düzeylerinin komplo teorilerine inanma eğilimlerini ne ölçüde yordadığı analiz edilmiştir. Sonuçlar, bu değişkenlerin komplo teorilerine inanma üzerinde anlamlı etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, komplo inançlarının psikolojik ve sosyolojik boyutlarını anlamaya katkıda bulunarak, bireylerin toplumsal ve bireysel düzeydeki etkilerini değerlendirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationship between individuals' tendencies to believe in conspiracy theories and the variables of life satisfaction, education level, and the need for cognitive closure. The research was conducted in two phases. In the first phase, a valid and reliable scale was developed to measure individuals' tendencies to believe in conspiracy theories in the Turkish context. In the second phase, the extent to which life satisfaction, education level, and need for cognitive closure predicted conspiracy theory belief was analyzed. The results demonstrated significant effects of these variables on belief in conspiracy theories. This study aims to contribute to the understanding of the psychological and sociological dimensions of conspiracy beliefs and evaluate their implications at both individual and societal levels.