Adenoidektomi, tonsillektomi, adenotonsillektomi ile nazalans, subjektif, ses akustiği analizleri ilişkisi: Preoperatif ve postoperatif verilerle çoklu karşılaştırmalı bir çalışma
Adenoidectomy, tonsillectomy, adenotonsillectomy and nasalance, subjective, acoustic voice analyses relationship: A multilevel comparative study with preoperative and postoperative data
  1. Tez No: 939598
  2. Yazar: AYŞENUR ÖZEN YÜCEER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ERSOY ÇALLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada adenoidektomi, tonsillektomi ve adenotonsillektomi operasyonları yapılan hastalarda operasyonun ses kalitesi ve nazal rezonans üzerindeki etkilerini objektif ve subjektif analizlerle araştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma kliniğimizde takip ve tedavisi gerçekleştirilen 201 hastanın (45 adenoidektomi, 46 tonsillektomi, 45 adenotonsillektomi, 65 kontrol) incelendiği prospektif ve gözlemsel bir çalışmadır. Hastalardan (preoperatif, postoperatif 1. ve 3. aylarda) ve kontrol grubundan nazalans analizi (oral ve nazal dil birimlerinin nazalansları), subjektif analizler (VHI, GRBAS, CAPE-V) ve ses akustiği analizi (temel frekans (F0), Jitter, Shimmer, gürültü-harmonik oranı (NHR), harmonik-gürültü oranı (HNR), kepstral tepe çıkıntısı (CPP)) veri kayıtları ve ölçümleri gerçekleştirilmiş; hasta grupları ölçüm sonuçları hem kendi içinde hem birbirleri arasında hem de kontrol grupları ile karşılaştırılmıştır. Çalışma kapsamında nazalans analizinde, akustik analizde ve subjektif analizde kullanılmak amacıyla 473 nazalans kaydı ve 473 ses kaydı (kapsama dahil edilen) verisi toplanılmış, 946 grup kayıt verisi analiz edilerek, ölçümler 10 farklı analiz türü ve 20 farklı analizle (11 farklı dil biriminin nazalans analizi, temel frekans, jitter, shimmer, NHR, HNR, CPP, VHI, GRBAS, CAPE-V) 9460 analiz sonucu değeri ve 473 anket verisi istatiksel olarak tekrar analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. BULGULAR: Preoperatif ve postoperatif dönemde elde edilen bulgular, operasyon türüne göre farklılıklar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: This study aimed to investigate the effects of adenoidectomy, tonsillectomy and adenotonsillectomy operations on voice quality and nasal resonance in patients with objective and subjective analyses. MATERIALS AND METHODS: This study is a prospective and observational study in which 201 patients (45 adenoidectomy, 46 tonsillectomy, 45 adenotonsillectomy, 65 controls) who were followed up and treated in our clinic were examined. Nasalance analysis (nasalances of oral and nasal language units), subjective analyses (VHI, GRBAS, CAPE-V) and voice acoustic analysis (fundamental frequency (F0), Jitter, Shimmer, noise-harmonic ratio (NHR), harmonic- to-noise ratio (HNR), cepstral peak protrusion (CPP)) data were recorded and measured from the patients (preoperatively, at 1st and 3rd months postoperatively) and the control group; the measurement results of the patient groups were compared within themselves, among each other and with the control groups. Within the scope of the study, 473 nasalance recordings and 473 voice recordings (included in the scope) data were collected for use in nasalance analysis, acoustic analysis and subjective analysis, 946 group recording data were analyzed, measurements were made with 10 different analysis types and 20 different analyses (nasalance analysis of 11 different language units, fundamental frequency, jitter, shimmer, NHR, HNR, CPP, VHI, GRBAS, CAPE-V) 9460 analysis result values and 473 survey data were statistically re-analyzed and evaluated. RESULTS: Findings obtained in the preoperative and postoperative periods showed differences according to the type of operation.