Kanin diş distalizasyonunda palatinalden ilave kuvvet uygulanmasının etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of additional palatal force application in canine tooth distalization
- Tez No: 939609
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ARICI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, üst birinci premolar diş çekimli sabit ortodontik tedavilerde kanin diş distalizasyonunda palatinalden ikinci bir kuvvet uygulanmasının etkilerini sadece bukkal taraftan kuvvet uygulanan yöntem ile karşılaştırmalı olarak incelemektir. Materyal ve Metot: Split-mouth olarak tasarlanan bu çalışmaya sağ ve sol üst birinci premolar diş çekimi ve moderate ankraj gerektiren 16 birey dahil edilmiştir. Seviyeleme ve sıralama aşamasının ardından 0.019x0.025 inç paslanmaz çelik ark teli üzerinde kanin distalizasyonu gerçekleştirilmiştir. Kuvvet kolları aracılığıyla kontrol grubunda sadece bukkal yönden, araştırma grubunda bukkal mekaniğe ilave olarak palatinal yönden NiTi coil spring (nikel titanyum sarmal yay) ile kuvvet uygulanmıştır. Kuvvetler kontrol grubunda bukkal yönden 200 g, araştırma grubunda ise bukkal ve palatinal yönden 100'er g ve toplamda 200 g olacak şekilde ayarlanmıştır. Distalizasyon başlangıcı, distalizasyonun 1., 2. ve 3. ayında kayıtlar alınmıştır. Alınan kayıtlardan elde edilen 3 boyutlu dijital modeller üzerinde açısal ve boyutsal ölçümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of a second force applied from the palatal side during canine tooth distalization in maxillary first premolar extraction cases by comparing with the classical method where the force is applied only from the buccal side. Materials and Methods: This split-mouth study included 16 individuals requiring the extraction of the right and left maxillary first premolars and moderate anchorage. After the leveling and alignment stage, canine distalization was performed on a 0.019x0.025 inch stainless steel archwire. Distalization forces created with NiTi coil springs (nickel titanium helical spring) were applied only from the buccal side in the control group and from the buccal and palatal sides in the study group via force arms placed in the vertical slots of the brackets. The forces were adjusted to be 200 g buccally in the control group, 100 g each buccally and palatally in the research group, and 200 g in total. Records were taken at the beginning of distalization, 1st, 2nd and 3rd months. Angular and dimensional measurements were made on 3D digital models obtained from the records taken.