Dijital oyun tabanlı öğrenim aktivitesinin hemşirelik öğrencilerinin cerrahi alan enfeksiyonlarını önleme girişimlerini öğrenmelerine ve motivasyonlarına etkisi
The effect of digital game-based learning activity on nursing students' learning of surgical site infection prevention initiatives and their motivation
  1. Tez No: 939608
  2. Yazar: HATİCE AKALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRİYE İLKAY GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Cerrahi alan enfeksiyonları (CAE), ameliyat olan hastaların yaşadığı en yaygın sağlık hizmetiyle ilişkili enfeksiyonlardır. Geleceğin profesyonel hemşirelerini yetiştirmek için yenilikçi ve üretken teknoloji odaklı öğretim yöntemleri hem akademik hem de uygulama ortamlarında etkin bir öğrenme aracı olarak kullanılabilmektedir. Bu araştırma dijital oyun tabanlı öğrenim (DOTÖ) aktivitesinin hemşirelik öğrencilerinin CAE önleme girişimlerini öğrenmelerine ve motivasyonlarına etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Ön test - son test uygulamalı randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yürütülen araştırmanın örneklemini bir üniversitenin hemşirelik bölümünde 4. sınıfta okuyan öğrencilerden dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 75 (Kontrol=25, Teorik=25, DOTÖ=25) öğrenci oluşturdu. Araştırma verileri Tanıtıcı Özellikler Soru Formu, CAE Bilgi Testi ve Öğretim Materyali Motivasyon Ölçeği (ÖMMÖ) ile toplandı. Veriler SPSS 25 programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Surgical site infections (SSI) are the most common healthcare-associated infections experienced by patients undergoing surgery. Innovative and productive technology-focused teaching methods can be used as an effective learning tool in both academic and practical settings to train the professional nurses of the future. This research was conducted to determine the effect of digital game-based learning (DGBL) activities on nursing students' learning and motivation regarding SSI prevention initiatives. The research, conducted as a randomized controlled experimental study with a pre-test and post-test application, included a sample of 75 students (Control=25, Theoretical=25, DGBL=25) from the 4th year of the nursing department of a university, who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Research data were collected using the Demographic Characteristics Questionnaire, SSI Knowledge Test, and the Teaching Material Motivation Scale (TMMS).The data were analyzed using the SPSS 25 program.