Okul yöneticilerinin kişilik türleri ile bütünleştirmeye yönelik tutumlarının incelenmesi
The examining school administrators' personality types and attitudes towards inclusive
- Tez No: 939642
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SARIÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, Sivas ve Tokat illerindeki okul yöneticilerinin kişilik türleri ile bütünleştirme/kaynaştırma eğitimine yönelik tutumları arasındaki karmaşık ilişkiyi derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Eğitim ortamlarında giderek önem kazanan kaynaştırma uygulamalarının başarısında okul yöneticilerinin tutumlarının kritik bir rol oynadığı gerçeğinden hareketle, bu çalışma, yöneticilerin bireysel farklılıklarının bu önemli eğitim sürecine nasıl yansıdığını anlamayı hedeflemektedir. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışma, geniş bir katılımcı kitlesine ulaşmayı ve elde edilen bulguların genellenebilirliğini artırmayı amaçlamaktadır. Veri toplama sürecinde, okul yöneticilerinin belirgin kişilik özelliklerini sistematik bir şekilde ortaya koymak amacıyla yaygın olarak kabul gören ve geçerliliği kanıtlanmış bir ölçme aracı olan“Enneagram Kişilik Ölçeği”kullanılmıştır. Bu ölçek, bireyleri dokuz farklı temel kişilik tipine göre sınıflandırarak, onların temel motivasyonlarını, korkularını ve davranış örüntülerini anlamamıza olanak tanımaktadır. Aynı zamanda, yöneticilerin kaynaştırma eğitimine yönelik düşüncelerini, duygularını ve eğilimlerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmek için“Tüm Öğrencilerin Öğretimine Yönelik Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Bu ölçek, kaynaştırma uygulamalarına karşı olumlu veya olumsuz tutumları, bu uygulamaların uygulanabilirliğine ilişkin inançları ve özel gereksinimli öğrencilerin eğitimine yönelik genel yaklaşımları ölçmeyi hedeflemektedir. Araştırmanın dikkat çekici bulguları, okul yöneticilerinin sergiledikleri farklı kişilik türlerinin, kaynaştırma eğitimine yönelik tutumları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Bu sonuç, yöneticilerin kişisel özelliklerinin, özel gereksinimli öğrencilerin eğitimine bakış açılarında ve bu öğrencilerin okul ortamına başarılı bir şekilde entegrasyonu için gösterdikleri çabalarda önemli bir belirleyici faktör olabileceğine işaret etmektedir. Elde edilen sonuçlar, farklı Enneagram tiplerine sahip okul yöneticilerinin, kaynaştırma sürecine ilişkin farklı öncelikler, yaklaşımlar ve potansiyel zorluklarla başa çıkma stratejileri sergilediklerini göstermektedir. Örneğin, bazı kişilik tipleri daha empatik ve destekleyici bir yaklaşım benimserken, diğerleri daha yapısal ve düzenleyici bir rol üstlenebilirler. Bu durum, kaynaştırma uygulamalarının okul genelindeki başarısı ve tutarlılığı açısından önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine in-depth the complex relationship between the personality types of school administrators and their attitudes towards integration/inclusion education in the provinces of Sivas and Tokat. Based on the increasing importance of inclusion practices in educational settings and the critical role of school administrators' attitudes in the success of these practices, this study seeks to understand how the individual differences of administrators are reflected in this significant educational process. Employing a quantitative research method, specifically the survey model, this study aims to reach a broad participant base and enhance the generalizability of the findings. In the data collection process, the widely accepted and validated“Enneagram Personality Scale”was used to systematically reveal the distinct personality characteristics of school administrators. This scale classifies individuals into nine different basic personality types, allowing us to understand their core motivations, fears, and behavioral patterns. Simultaneously, the“Attitudes Towards Teaching All Students Scale”was administered to comprehensively evaluate the administrators' thoughts, feelings, and tendencies regarding inclusion education. This scale aims to measure positive or negative attitudes towards inclusion practices, beliefs about the feasibility of these practices, and general approaches to the education of students with special needs. The noteworthy findings of the research clearly indicate that the different personality types exhibited by school administrators have a statistically significant effect on their attitudes towards inclusion education. This result suggests that the personal characteristics of administrators can be an important determining factor in their perspectives on the education of students with special needs and in the efforts they make for the successful integration of these students into the school environment. The results obtained show that school administrators with different Enneagram types exhibit different priorities, approaches, and potential coping strategies regarding the inclusion process. For example, some personality types may adopt a more empathetic and supportive approach, while others may take on a more structural and regulatory role. This situation offers significant implications for the overall success and consistency of inclusion practices within schools. In conclusion, this research provides an important framework for understanding the relationship between the personality characteristics of school administrators and their attitudes towards inclusion education. In light of the study's findings, various recommendations are offered to contribute to the personal and professional development of school administrators. These recommendations include awareness training for administrators to understand their own personality types and the potential effects of these types on the inclusion process, strategies to strengthen collaboration and communication between administrators with different personality characteristics, and training programs to develop leadership skills aimed at increasing the effectiveness of inclusion practices. The ultimate goal is to contribute to the creation of more inclusive and supportive educational environments in schools.