İlkokullarda sanal müzelerin kullanımına ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşleri
Opinions of primary school teachers on the use of virtual museums in primary schools
- Tez No: 939645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Öğretmenler tarafından uygun kazanımlarla ilişkilendirilerek derslerde kullanılan sanal müzeler, öğrencilerin fiziksel mekâna bağımlılık olmadan kalıcı öğrenmelerin gerçekleşmesine yardımcı olur. Böylece etkileşimli tahtalar sayesinde sınıf ortamından uzaklaşmadan hem öğrenciler hem öğretmenler için hazırlamış oldukları eğitim modüllerinden sanal turlar yardımıyla müze gezileri yapılabilir ve öğrencilerin öğrendiklerini pekiştirmelerine yardımcı olunabilir. Bununla birlikte geçmişi anlayabilmek, tarihe saygı duyabilmek, farklı kültürleri, eserleri değerleri anlayabilmek ve en önemlisi öğrendiklerinin kalıcı olmasını sağlamak, somutlaştırarak öğrenebilmek ilkokul öğrencileri açısından sanal müzelerin önemini artırmaktadır. Sanal müzelerin ilkokulda derslerde kullanımını sağlanması, temel eğitime olan katkısının ortaya konulması açısından sınıf içinde etkinliklerin doğrudan uygulayıcısı olan sınıf öğretmenlerinin görüşleri önemli görülmektedir. Tüm bu bilgilerden hareketle bu çalışmada, sınıf öğretmenlerinin sanal müzeler yardımıyla sınıfta oluşturdukları öğretim etkinlikleri ve sanal müze kullanımına ilişkin tecrübelerinin ve düşüncelerinin alınması planlanmıştır. Bu bağlamda araştırmanın amacı ilkokullarda sanal müzelerin kullanılmasına ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi şeklinde belirlenmiştir. Nitel araştırma modeli temel alınarak kurgulanan bu araştırmada olgubilim (fenomoloji) deseni kullanılacaktır. Araştırmanın çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında ülkenin farklı illerinde, ilçelerinde, köylerinde görevine devam eden sınıf öğretmenlerinden oluşacaktır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen ve açık uçlu sorudan oluşan görüş alma formu aracılığıyla toplanacaktır. Bu araştırmanın veri analizinde içerik analizi yöntemi kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Virtual museums, which are used by teachers in lessons by associating them with appropriate acquisitions, help students to realise permanent learning without being dependent on physical space. Thus, thanks to interactive boards, museum visits can be made with the help of virtual tours from the training modules prepared for both students and teachers without moving away from the classroom environment and help students reinforce what they have learnt. In addition, understanding the past, respecting history, understanding different cultures, artefacts, values and most importantly, ensuring that what they learn is permanent and learning by concretising increases the importance of virtual museums for primary school students. The opinions of classroom teachers, who are the direct implementers of the activities in the classroom, are important in terms of ensuring the use of virtual museums in primary school lessons and revealing their contribution to basic education. Based on all this information, in this study, it was planned to obtain the experiences and opinions of classroom teachers about the teaching activities they created in the classroom with the help of virtual museums and the use of virtual museums. In this context, the aim of the study was determined as examining the views of classroom teachers on the use of virtual museums in primary schools. In this research, which is based on qualitative research model, phenomenology design will be used. The study group of the research will consist of classroom teachers who continue to work in different provinces, districts and villages of the country in the 2023-2024 academic year. The data of the study will be collected through an interview form developed by the researcher and consisting of open-ended questions. Content analysis method will be used in the data analysis of this research.