Ankara il merkezinde bulunan özel ve resmi okul öncesi eğitim kurumlarının çevre düzenlemesi ve çalışan eğitimci personelin nitelikleri yönünden karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative examination of educational staf quality and environmental arangement of the public and private preschool educations in Ankara city centers
  1. Tez No: 40141
  2. Yazar: FATMA KALEMCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma, resmi ve özel okulöncesi eğitim kurumlarının eğitimci personel niteliklerini ve çevre düzenlemesini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara il merkezinde bulunan ve tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen 25 özel, 25 resmi okulöncesi eğitim kurumu oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Personel Bilgi Formu”ve High/Scope programında yeralan“Çocuk Merkezli Çevre Düzenlemesi”kaynak alınarak geliştirilen“Kurum Gözlem Formu”kullanılarak, anket ve gözlem tekniği ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde dağılımı kullanılmıştır. Bulgulardan elde edilen sonuçlara göre; resmi kurumlarda özel kurumlara göre eğitim uzmanı, psikolog, sosyal çalışmacı gibi personelin daha fazla sayıda olduğu görülmektedir. Öğretmen başına düşen çocuk sayısı resmiler de 20 iken, özel kurumlarda 10'dur. Özel ve resmi kurumlarda çoğunlukla kız meslek lisesi mezunu öğret menler çalışmaktadır (R : % 77.93, Ö : % 71.88). Eğitimci personelin yaş ortalaması resmi kurumlarda, özel kurumlara göre daha yüksektir (R % 31-40, Ö : 21-25). Resmi kurumlarda çalışan personelin mesleğini devam ettirme isteği daha düşüktür. Resmi kurumlarda okul binalarının, çoğunlukla okul amaçlı yapılmış olup, tek kat ya da 2-4 katlı müstakil binalardır. Özel kurumlarda ise mesken amaçlı yapılmış 2-4 katlı müstakil bina ya da bodrum katlardır. Bahçe büyüklüğü resmi kurumlarda genellikle yeterli olmasına karşın donanım yetersizdir; özel kurumlarda ise büyüklük yetersiz, donanım resmi kurumlara göre daha iyi durumdadır. Oyun odaları; resmi kurumlarda büyük ancak çocuk sayısı da kalabalıktır, özel kurumlarda ise küçük ve çocuk sayısı da azdır.154 Resmi kurumlarda köşe oluşturma ve malzemelerin iyi düzenlenmiş olması oranı özel kurumlara göre daha düşük düzeydedir. Sanat çalışmaları, masa oyunları, evcilik oyunları ile ilgili malzemeler, kitaplar ve müzikle ilgili materyaller her iki kurumda da yetersiz olmakla birlikte özel kurumlar biraz daha iyi durumdadır. Resmi ve özel kurumlarda tabiat, blok, cimnastik ve bilgisayarla ilgili malzemeler yok denecek kadar azdır. Çocukların yararlanabileceği kursların verilme oranı özel kurumlarda daha fazladır. Genel olarak resmi ve özel kurumlarda ağırlıkla müzik, İngiliz ce, drama, cimnastik kursları verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was made in order to examine the educational staff's quality and environmental arrangement of the puplic and private preschool education institutions. For the sampling of the research, 25 private and 25 public preschool education institutions which were selected by random sampling method and located in the city center of Ankara. The data was obtained by using Personnel Information Form that was improved by the researcher and Institution Observation Form that was improved by taking“the child centered environment arrangement”that exists in High/Scope programme as a source and by using poll and observation technique. In evaluating the data, percentage distributions were used. According to the results obtained from the findings; in public institutions the number of educational staff such as specialist, psyhologists, social workers is more than that is in private institutions, while the number of students per teacher in public institutions is 20, in private institutions it is 10. Usually teachers graduated from girl trade schools are working in public and private institutions (Public : 77.93 %, Private : 71.88 %). The average of the education staffs ages in public institutions is higher than that of private institutions (Public : 31-40 %, Private : 21-25 %). Public institutions staffs wish to continue his/her job is weaker that of private institutions staffs. The buildings of public institutions are generally primary school buildings and they are one floor or 2-4 floor-buildings. On the other hand, the buildings used by private institutions were build in order to live and they are 2-4 floor-buildings or basements of these buildings.156 The sizes of public institution's gardens are usually large enough, while the facilities and materials are poor; on the other hand the garden sizes of private institutions are not large enough, but the facilities and materials are better than that of public institutions. In public institutions, playing rooms are large, but numbers of children are also high, in private institutions playing rooms are small and numbers of children are low. The corner arrangement and material arrangement rates in public institutions are poorer than that are in private institutions. Art works, table game materials, house-playing materials, books and music instruments are not enough in both, but private institutions are better. Both in public and private institutions, the materials related with nature, block, gymnastics and computer are rarely provided. The rate of course facilities the children can attend is higher in private institutions. Generally, in both institutions extensively music, English, drama and gymnastics courses are given.