Biber ve patlıcanda sıvı solucan gübresi karışımının verim ve bitki gelişimi üzerine etkisi
Effect of liquid vermicompost mixture on yield and plant development in pepper and eggplant
  1. Tez No: 939707
  2. Yazar: ESRA MENEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Biber ve Patlıcan dünyada en fazla yetiştiriciliği yapılan, çeşitli tüketim alanları bulunan ve zengin besin değeri olan sebze türleri arasındadır. Son yıllarda dünyada kimyasal gübre kullanımında bilinçsiz hareket edilmesi doğal ve beşeri çevreye ciddi oranda zarar vermektedir. Bu durumu iyileştirmeye yönelik organik gübrelerin kullanımına yönelimler olmuştur. Bundan dolayı uygun organik gübre kaynağını belirlemek ve uygulama alanına aktarmak önemli unsurdur. Bu çalışmada da önemli organik gübre kaynaklarından olan sıvı solucan gübresinin biber ve patlıcan yetiştirmede bitkisel gelişim, bazı kalite özellikleri ve besin elementi içeriği üzerine olan etkilerinin belirlenmesi esas alınmıştır. Çalışma, 2022 yılı Nisan-Ağustos tarihleri arasında Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri bölümüne ait serada yürütülmüş ve kandil F1 biber çeşidi ile kemer F1 patlıcan çeşidi kullanılmıştır. Sera denemesi şeklinde yürütülmüş olan bu araştırmada, kontrol dahil 6 uygulamalı (kimyasal gübre (Hümik Asit), kontrol, 500 cc/da sıvı solucan gübresi,1000 cc/da sıvı solucan gübresi,1500 cc/da sıvı solucan gübresi, katı solucan gübresi ) 3 tekerrür ve her tekerrür 12 bitkiden oluşmuştur. Denemede her çeşit için 180 fide, toplamda 360 fide dikimi yapılmıştır. Denemede yapılan uygulamaların etkilerinin incelenmesi amacıyla biber ve patlıcan bitkilerinde gelişim parametreleri ve kalite özellikleri analiz edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde biber bitkisinde toplam verim, yaprak kuru ağırlığı, gövde çapı, klorofil miktarı, meyve eti sertliği ve meyve eninde. Patlıcanda ise verim, meyve ağırlığı, meyve eti sertliği, meyve boyu, meyve eni ve klorofil miktarında sıvı solucan gübresi karışımı olan Durak uygulamalarında daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Pepper and Eggplant are among the most cultivated vegetables in the world, have various consumption areas and have rich nutritional value. In recent years, unconscious use of chemical fertilizers in the world has caused serious damage to the natural and human environment. There have been trends towards the use of organic fertilizers to improve this situation. Therefore, it is important to identify suitable organic fertilizer sources and apply them. In this study, it was aimed to determine the effects of liquid worm castings, one of the important organic fertilizer sources, on plant development, some quality characteristics and nutrient content in pepper and eggplant cultivation. The study was carried out between April and August 2022 in the greenhouse belonging to the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Malatya Turgut Özal University, and Kandil F1 pepper variety and Kemer F1 eggplant variety were used. This research, which was carried out as a greenhouse trial, included 6 applications (chemical fertilizer, control, 500 cc/da liquid worm manure, 1000 cc/da liquid worm manure, 1500 cc/da liquid worm manure, 2000 cc/da liquid worm manure). There were 3 replications and each replication consisted of 12 plants. 180 seedlings were planted for each variety, 360 seedlings in total. In order to examine the effects of the applications made in the trial, development parameters and quality traits were analyzed in pepper and eggplant plants. When the results were examined, it was seen that Durak applications, which are liquid worm manure mixture, were more effective in total yield, leaf dry weight, stem diameter, chlorophyll amount, fruit flesh firmness and fruit width in pepper plants. In eggplant, it was seen that Durak applications were more effective in yield, fruit weight, fruit flesh firmness, fruit length, fruit width and chlorophyll amount.