Sampling tipli operatörler ile yaklaşımlar ve görüntü işleme uygulamaları
Approximation by sampling type operators and applications to image processing
- Tez No: 939706
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölümde, tez yazımında kullanılan kaynaklar sunulmuştur. Üçüncü bölümde, ihtiyaç duyulan temel notasyonlar, kavramlar tanıtılmış ve yardımcı sonuçlar verilmiştir. Dördüncü bölümde, sampling tipli serilerin ağırlıklı uzaylarda elde edilmiş ilk sonuçları ispatsız biçimde ifade edilmiştir. Beşinci bölümde bu tez çalışmasının ana sonuçları olan modifiye edilmiş sampling tipli operatörlerin yakınsaklık özellikleri incelenmiştir. Son bölümde, tanımlanmış yeni operatör aileleri için grafiksel gösterimler ve nümerik tablo ile uygulamaları sunulurken aynı zamanda iki değişkenli modifiye edilmiş sampling serilerinin görüntü işleme üzerine uygulamaları verilmiştir. İlgili uygulamalarda yeni operatör aileleri klasik olan operatörler aileleri ile kıyaslanarak sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six sections. The first section is reserved for introduction. The second section the sources used in writing the thesis are presented. In the third section the required basic notations and concepts are introduced and auxiliary results are presented. In the fourth section, the first results obtained by sampling type series in weighted spaces are stated without proof. The fifth section examines the convergence properties of modified sampling type operators, which are the main results of this thesis. In the last section, while graphical and numerical tables are presented for the newly introduced operator families, applications of bivariate modified sampling Kantorovich operators to image processing are also presented. In the relevant applications, the new operator families are compared with the classical ones and the results are presented.