Female British Travellers to the Ottoman Empire in the 19th century
19. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'na Gelen İngiliz Kadın Gezginler
  1. Tez No: 939726
  2. Yazar: ZEYNEP KAZAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVID EWAN THORNTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Osmanlı İmparatorluğu hakkında gezi yazıları halihazırda yeteri kadar çalışılmamıştır fakat kadınların gezi yazıları daha da az çalışılmış bir alandır. Gezi yazılarının az çalışılan iki alanını kapsayan bu tez, 19. Yüzyılda farklı tarihlerde Osmanlı İmparatorluğu'na gelmiş olan İngiliz kadın seyyahları konu alan bir çalışmadır. Bu tez, kadın seyyahların Oryantalist bir anlatıyı ne ölçüde takip ettiklerini veya etmediklerini ortaya koymaya çalışacaktır. Bunu yaparken öncelikle Oryantalizm ile ilişkili belirli anlatı kalıplarını ortaya koyacak ve bu bağlamda altı kadın seyyahın — Henrietta Liston, Julia Pardoe, Marianne Young Postans, Agnes Ramsay, Fanny Janet Blunt ve isimsiz bir yazarın— seyahat anlatılarını analiz edecektir. Aynı zamanda gezi yazılarını, kadınların anlatılarında erkeklerin deneyimlemediği farklılıklar yaratan cinsiyet üzerinden okumanın önemini vurgulayacaktır.
Özet (Çeviri)
Travel writing about the Ottoman Empire is a subject that is already understudied but women's travel writing is even more so. Covering up the two understudied parts of travel writing, therefore, this thesis is a study of British women travellers who had been to the Ottoman Empire at different dates in the nineteenth-century. This thesis will attempt to see the extent to which female travellers were following an Orientalist narrative or not. It will do so, by first establishing patterns associated with Orientalism and reading the accounts of six female travellers against that background, namely Henrietta Liston, Julia Pardoe, Marianne Young Postans, Agnes Ramsay, Fanny Janet Blunt and an anonymous writer. It will also highlight the importance of reading travel accounts through gender, which create different tensions in women's accounts that were not experienced by male travellers.