Timpanoplasti ameliyatı öncesi verilen hemşirelik eğitiminin ameliyat sonrası ağrı ve komplikasyon gelişme durumuna etkisinin belirlenmesi
Determinating the effect of nursing education given before tympanoplasty surgery on postoperative pain and complications
- Tez No: 939729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLEYHA SEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kulak Burun ve Boğaz, Nursing, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma timpanoplasti ameliyatı öncesi verilen hemşirelik eğitiminin ameliyat sonrası ağrı ve komplikasyon gelişme durumuna etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Hacettepe Erişkin Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları servisine timpanoplasti için başvuran hastalar oluşturmuştur. Örneklem 28'i kontrol grubu, 28'i ise uygulama grubunda olmak üzere toplam 56 hastadan oluşmuştur. Uygulama grubuna ameliyat öncesi kulak bakım eğitimi verilmiş, kontrol grubuna ise rutin bakımlar uygulanmıştır. Ameliyat sonrası her iki grubun ağrı düzeyleri, erken ve geç dönem komplikasyonları takip edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde gruplar arası karşılaştırmalarda ki-kare ve t testi, tekrarlı ölçümlerde ANOVA, normal dağılmayan verilerde Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis analiz yöntemleri kullanılmış ve gruplar homojen dağılmıştır. Erken dönemde kontrol grubunda bulantı/kusma yaşayan hastaların oranı uygulama grubundakilere göre daha yüksek ve anlamlıdır (p=0.043, p0.05). Kontrol ve uygulama grupları arasında ameliyat sonrası 0.,1. ve 6. gün VAS ölçümleri açısından anlamlı fark yoktur (p>.05). Ancak her iki grup içinde de ameliyat sonrası 0.,1. ile 6. gün VAS ölçümleri zaman ile ters orantılı olarak azalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of determining the effects of nursing education provided before tympanoplasty surgery on postoperative pain and the occurrence of complications. The population of the study consisted of patients who applied to Hacettepe Adult Hospital Ear Nose and Throat Diseases Department for tympanoplasty. The sample consisted of 56 patients, in which 28 was in the control group and 28 was in the intervention group. Preoperative ear care training was given to the intervention group, and routine care was applied to the control group. Pain levels and early and late complications of both groups were monitored after surgery. Chi-squared test was used in data analysis to compare demographic variables between patient groups. In addition, independent samples t-test, repeated measures ANOVA, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis test was used to assess differences between groups and groups were distributed homogeneously. The rate of patients experiencing nausea/vomiting in the early period in the control group was higher and more significant than in the intervention group (p=0.043, p0.05). There is no significant difference between the control and intervention groups in terms of VAS measurements on the 0th, 1st and 6th days after surgery (p>0.05).