Kronik bel ağrısı olan hastalarda lumbal stabilizasyon ve torakal mobilizasyon egzersizlerinin ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of thoracic mobility exercises in addition to lumbal stabilization on pain and functionality in patients with chronic low back pain
- Tez No: 939731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik bel ağrısı olan hastalarda lumbal stabilizasyona ek olarak uygulanan torakal mobilizasyon egzersizlerinin ağrı ve fonksiyonellik üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışma, kronik bel ağrısı tanısı konulan 54 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Katılımcılar, rastgele 2 gruba ayrıldı. Bir gruba sadece lumbal stabilizasyon egzersiz (LS grubu, n=27), diğer gruba lumbal stabilizasyona ek olarak torakal mobilizasyon egzersiz (LS+TM grubu, n=27) tedavisi verildi. Ağrı şiddeti Görsel Analog Skala (GAS), bel fonksiyonları Quebec Bel Ağrısı Engellilik Ölçeği (QBAEÖ) yaşam kalitesini ise EuroQOL Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Tüm katılımcılar, çalışmanın başlangıcında ve sonunda olmak üzere toplamda 2 kez, çalışmaya kör bir araştırmacı tarafından değerlendirildi. Her iki grup da 6 hafta boyunca haftada 3 gün, 45 dakikalık seanslar halinde tedaviye alındı. Her iki grupta da ağrı, QBAEÖ skorları ve yaşam kalitesi skorlarında istatiksel olarak anlamlı düzeyde azalma gözlemlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of thoracic mobilization exercises added to lumbal stabilization on pain and functionality in patients with chronic low back pain. The study was conducted with 54 patients diagnosed with chronic low back pain. Participants were randomly divided into two groups. One group received only lumbal stabilization exercise (LS group, n=27) and the other group received lumbal stabilization plus thoracic mobilization exercise (LS+TM group, n=27). Pain intensity was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), lumbal function was assessed using the Quebec Low Back Pain Disability Scale (QLPSD), and quality of life was assessed using the EuroQOL Quality of Life Scale. All participants were evaluated twice, at baseline and at the end of the study, by a researcher blinded to the study. Both groups received treatment for 6 weeks, 3 days a week, in 45-minute sessions. Both groups showed statistically significant improvements in pain, QBAEÖ scores, and quality of life scores (p0.05).