Kronik bel ağrısı olan hastalarda pilates ve lomber stabilizasyon egzersizlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of efficiency of pilates and lomber stabilisation exercises on patients with chronic low back pain
- Tez No: 415067
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE ALTAN İNCEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızda kronik bel ağrısı (KBA) olan hastalarda Pilates ve core stabilizasyon egzersizlerinin etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu randomize tek kör çalışmaya 25-65 yaş arası kronik bel ağrılı 50 hasta dahil edildi. Hastalar kura yöntemiyle iki gruba ayrıldı. İlk gruba (n=25) 12 hafta boyunca gözetim eşliğinde haftada 2 kez birer saat Pilates egzersizleri yaptırılırdı. İkinci gruba (n=25) lomber stabilizasyon egzersizleri gösterildi ve daha sonra ev egzersiz programı 12 hafta boyunca yine haftada 2 kez 1 saat şeklinde uygulandı. Değerlendirmeler tedavinin başlangıcında, tedavi başladıktan sonraki 3. ve 6. ayda ağrı için VAS (Vizüel analog skala), dizabilite için Roland Morris Dizabilite Anketi, Oswestry Dizabilite İndeksi ve Short Form-36 (SF-36) kullanılarak yapıldı. Çalışmayı her iki gruptan da 21 hasta tamamladı. Her iki grupta da SF-Emosyonel rol kısıtlanması (SF-ERK) hariç tüm parametrelerde 3. ve 6. ayda anlamlı iyileşme gözlendi. Gruplar arası karşılaştırma Pilates egzersizlerinin hareketle olan ağrıda (HVAS) ve 3. ayda SF-36'nın genel sağlık (GS) ve mental sağlık (MS), 6. ayda fiziksel fonksiyon (FF) parametrelerinde daha etkili olduğunu ortaya koydu. Her iki grupta da ağrı artışı ya da sakatlık nedeniyle çalışmadan ayrılan olmadı. Pilates egzersizleri daha önceki birçok çalışmayla uyumlu olarak KBA'da etkili ve güvenli bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçlarına dayanarak ev egzersizi şeklinde verilen core stabilizasyon egzersizlerini de etkili, ucuz ve kolay uygulanabilir bir egzersiz tipi olarak hastalara önerilebiliriz.
Özet (Çeviri)
Our study was aimed to compare the efficiency of Pilates and core stabilisation exercise on patients with chronic low back pain. Fifty patients with chronic low back pain who are aged between 25-65 were included in this randomized single-blind clinical trial. The participants were randomly assigned into two groups. The first group (n=25) received Pilates exercises for an hour twice a week during 12 weeks. The second group (n=25) were first instructed about the stabilization exercises and then performed those at home for an hour twice a week during the period of 12 weeks. The evaluation was done using Visual Analog Scale (VAS) for pain, Roland Morris Disability Questionnaire, Oswestry Disability Index and Short Form-36 (SF-36) for disability at the beginning and at the third and sixth month following the start of the programme. wenty-one participants in each group completed the trial. In each group significant improvement at third month and sixth month was observed in all parameters, except for SF-36 emotional role limitations. The comparison of the groups revealed that Pilates exercises was more efficient on pain during motion and on the items of general health (GH) and mental health (MH) at third month and physical function (PF) at sixth month. No patient left the trial due to injury or increasing pain in either group. Pilates excersises were found to be efficient and safe in treatment of chronic low back pain, corroborating several previous studies. We may also suggest core stabilization home exercises as an efficient, inexpensive, and convenient exercise modality for these patients in accordance with the results obtained in our study.