Psikiyatrik tanılı bireylerin otomatik düşünce ve yeme davranışlarının metabolik sendrom düzeylerine etkisi
The effect of automated thinking and eating behaviours of individuals with psychiatric diagnosis on metabolic syndrome levels
  1. Tez No: 939734
  2. Yazar: EMRE TÖRE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY YILMAZ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma psikiyatrik tanılı bireylerin otomatik düşünce ve yeme davranışları düzeylerinin metabolik sendrom üzerine etkisinin belirlenmesini amaçlayan tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Tokat Dr. Cevdet Aykan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesin'de son bir yıl içerisinde takip edilen SCH, BAB, OKB, OOP, anksiyete ve depresyon tanılı bireylerin sayısı bilindiğinden %95 güven aralığı (1-α), %5 hata düzeyinde hesaplanmış, %95 test gücü (1-β) ve d=0.5 etki büyüklüğüne göre alınması gereken örneklem sayısını 241 kişi oluşturmuştur. Veriler 20.03.2024-01.09.2024 tarhileri arasında yüzyüze toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Hasta Tanımlama Bilgi Formu, Otomatik Düşünceler Ölçeği ve Yetişkin Yeme Davranışı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler Verilerin analizi SPSS v26 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağılımına çarpıklık ve basıklık katsayıları ile kontrol edilmiştir. Bağımsız Gruplar t testi ve One Way Anova parametrik testleri, Mann Whitney U ve kruskallis wallis non-parametrik testleri kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiş ve Linear regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların %34.9'unun 18-27 yaş aralığında, %62.7'sinin erkek, %71'inin bekâr, %45.6'sının lise mezunu olduğu, %41,5'inin günde.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study aiming to determine the effect of automatic thoughts and eating behaviours on metabolic syndrome in individuals with psychiatric diagnoses. Since the number of individuals diagnosed with SCH, GAD, OCD, OCD, OOP, anxiety and depression who were followed up in Tokat Dr. Cevdet Aykan Mental Health and Diseases Hospital in the last year is known, the sample number required to be taken according to 95% confidence interval (1-α), 5% error level, 95% test power (1-β) and d=0.5 effect size was 241 people. The data were collected face-to-face between 20.03.2024-01.09.2024. Patient Identification Information Form, Automatic Thoughts Scale and Adult Eating Behaviour Scale were used to collect the data. Data Analysis of the data was carried out using SPSS v26 programme. The normal distribution of the data was checked with skewness and kurtosis coefficients. Independent Groups t test and One Way Anova parametric tests, Mann Whitney U and kruskallis wallis non-parametric tests were used. The relationships between variables were examined by Pearson correlation analysis and Linear regression analysis was used. In the study, 34.9% of the participants were between the ages of 18-27, 62.7% were male, 71% were single, 45.6% were high school graduates, 41.5% smoked less than 1 pack a day.