Türk inşaat sektöründe çatışmaya neden olan faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors causing conflict in the Turkish construction industry
- Tez No: 939749
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN AYALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
İnşaat sektörü, ekonomik kalkınmada önemli bir rol oynayarak istihdam yaratma ve altyapı geliştirme açısından kritik bir sektördür. Projelerin karmaşık ve çok paydaşlı yapısı, farklı disiplinlerden gelen ekiplerin ortak hedefler doğrultusunda çalışmasını gerektirir. Ancak, bu çok paydaşlı yapı içerisinde farklı çıkarlara sahip paydaşların katılımıyla çatışmalar kaçınılmaz hale gelir. Bu çatışmalar, proje yönetimi süreçlerinde çeşitli aşamalarda ortaya çıkabilir ve iş akışını, zamanı, maliyeti ve kaliteyi olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle inşaat projelerinde çatışmaların çözülmemesi, projenin başarısını tehlikeye atabilir ve hatta projenin tamamen durmasına yol açabilir. Bu nedenle, çatışmaların erken aşamalarda tespit edilmesi ve etkin bir şekilde yönetilmesi inşaat projeleri için kritik öneme sahiptir. Literatürde yer alan çalışmalar incelendiğinde, ülkemizde çatışmaya neden olan faktörler ile ilgili çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Oysaki inşaat projelerinin planlanan bütçe, kalite ve zaman içerisinde başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için çatışmaların etkin yönetilebilmesi gerekmektedir. Etkin bir çatışma yönetimi için ise çatışmaya neden olan faktörlerin bilinmesi önem arz etmektedir. Bu nedenlerle bu çalışmanın amacı, Türk inşaat sektöründe çatışmaya neden olan faktörlerin belirlenmesidir. Bu bağlamda Türk inşaat sektöründe çatışmaya neden olan faktörlerin belirlenmesi için yapılan sistematik literatür taraması sonucunda 59 olası kriter tespit edilmiş ve anket formu oluşturulmuştur. Hazırlanan anket çevrimiçi olarak ülke genelinde kamu ve özel kurumlarda görev alan mimarlara, inşaat mühendislerine ve müteahhitlere ulaştırılmış ve 395 katılımcıdan veri toplanmıştır. Toplanan veriler“SPSS 22.0 for Windows”ve“Office 365 Excel 2021”programları kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, veriler değerlendirilirken ilk olarak ankete güvenilirlik analizi yapılmış ve ardından katılımcılardan elde edilen verilerin normal dağılıma sahip olup olmadığı tanımlayıcı istatistikler kullanılarak araştırılmıştır. Örneklem grubunun demografik özellikleri ile Türk inşaat sektöründe çatışmaya neden olan faktörler arasındaki istatistiksel ilişki, parametrik hipotez testleri olan“Tek Yönlü ANOVA (One-Way ANOVA)”ve“Bağımsız Örneklem T-Testi”ile incelenmiştir. Testler sonucunda elde edilen veriler göreceli önem sıralaması ve açıklayıcı faktör analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Türk inşaat sektöründe çatışmaya neden olan faktörler belirlenmiş ve çatışmaları en aza indirgemeye ve çatışma yönetimine yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction industry plays an important role in economic development and is a critical sector for job creation and infrastructure development. The complex and multi-stakeholder nature of projects requires teams from different disciplines to work towards common goals. However, within this multi-stakeholder structure, conflicts become inevitable with the participation of stakeholders with different interests. These conflicts can arise at various stages in project management processes and can negatively affect workflow, time, cost and quality. Especially in construction projects, failure to resolve conflicts can jeopardize the success of the project and even lead to its complete stoppage. Therefore, identifying conflicts at early stages and managing them effectively is of critical importance for construction projects. When the studies in the literature are examined, there are very few studies on the factors causing conflict in our country. However, in order for construction projects to be completed successfully within the planned budget, quality and time, conflicts must be managed effectively. For effective conflict management, it is important to know the factors that cause conflict. For these reasons, the aim of this study is to determine the factors that cause conflict in the Turkish construction industry. In this context, 59 possible criteria were identified as a result of the systematic literature review conducted to determine the factors causing conflict in the Turkish construction industry and a questionnaire form was created. The questionnaire was delivered online to architects, civil engineers and contractors working in public and private institutions across the country and data were collected from 395 participants. The collected data were analyzed using“SPSS 22.0 for Windows”and“Office 365 Excel 2021”programs. According to the results of the study, while evaluating the data, firstly, reliability analysis was performed on the questionnaire and then it was investigated whether the data obtained from the participants had a normal distribution using descriptive statistics. The statistical relationship between the demographic characteristics of the sample group and the factors that cause conflict in the Turkish construction industry was analyzed with the parametric hypothesis tests“One-Way ANOVA”and“Independent Sample T-Test”. The data obtained as a result of the tests were evaluated with relative importance ranking and explanatory factor analysis. As a result of the study, the factors that cause conflict in the Turkish construction industry were identified and solutions for minimizing conflicts and conflict management were presented.