İndirekt hiperbilirubinemi ile yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda Türk Neonatoloji Derneği ve Amerikan Pediatri Akademisine göre fototerapi ve kan değişim sınırlarının karşılaştırılması
Comparison of phototherapy and exchange transfusion limits according to Turkish Neonatology Association and American Academy of Pediatrics in patients hospitalized in neonatal intensive care unit with indirect hyperbilirubinemia
- Tez No: 939760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ALKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Amerikan Pediatri Akademisi 2022 yılında sarılık kılavuzlarını güncellemiş olup fototerapi başlama sınırı ve kan değişim sınırlarını yükseltmiştir. Çalışmamızda Türk Neonatoloji Derneğinin (TND) 2022 yılında yayınlamış olduğu sarılık kılavuzu ve Amerikan Pediatri Akademisinin (APA) 2022 yılında güncellemiş olduğu sarılık kılavuzlarının 35 gestasyonel hafta ve üzerinde doğan hastalarda karşılaştırılması amaçlanmıştır. İki kılavuz arasındaki farklılıkların ortaya konması ve olası endikasyon dışı yatışların azaltılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma retrospektif kesitsel bir çalışma olup, S.B.Ü. İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde sadece indirekt hiperbilirubinemi tanısı ile yatmış olan olgular çalışmaya dahil edildi. Veriler, hastaların tıbbi kayıtlarından çıkarıldı. Hastaların demografik ve laboratuvar verileri ile sarılık açısından risk faktörleri olabilecek özellikler tarandı. Başvuru sırasındaki TND ye göre fototerapi/kan değişim sınırları, hastanın başvuru sırasındaki APA 2022 yılında güncellenen sarılık kılavuzuna göre fototerapi/kan değişim sınırları, hastanede kalma süresi ve fototerapi tedavisi uygulanma süresi incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda hastanemizde sarılık nedeniyle yatırılan 35 gestasyonel hafta ve üzeri doğan 344 bebek dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil olan ve sarılık tanısı alan 344 bebeğin ortalama gebelik haftası 37,7± 1,43 hafta idi. Dahil edilen olguların ortalama doğum ağırlığı 3234,6±1372,5 gr. idi. Olguların %54,4 ü erkek cinsiyette idi. ABO uyuşmazlığı vakaların %21,5'unda mevcut olup, Rh uyuşmazlığı olguların sadece %6,1 inde vardı. Hastaneye yatışı yapılan bebeklerin ortalama fototerapi alma süreleri 17,52±10,87 saat olarak saptandı. Türk Neonatoloji Derneği 2022 kılavuzuna göre fototerapi başlama sınırları ortalama 15,83±2,46 mg/dL olarak saptandı. Ancak APA 2022 güncellemesine göre aynı bebekler için fototerapi başlama sınırları ortalama 19,61±2,31 mg/dL idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The American Academy of Pediatrics updated its jaundice guidelines in 2022, raising the thresholds for commencing phototherapy and exchange transfusions. Our study aims to compare the guidelines on jaundice by the Turkish Neonatology Society (TNS) and the updated guidelines by the American Academy of Pediatrics (AAP) in infants born at or after 35 gestational weeks. The aim is to highlight differences between the two guidelines and reduce potential unnecessary hospitalizations. Materials and Methods: This research constitutes a retrospective cross-sectional study, including cases admitted solely with a diagnosis of indirect hyperbilirubinemia to the Neonatal Intensive Care Unit at Izmir Dr. Behçet Uz Children's Diseases and Surgery Training and Research Hospital. Data were extracted from patients' medical records. Demographic and laboratory information of patients and features that might pose as risk factors for jaundice were examined. Phototherapy/exchange thresholds according to TNS guidelines at admission, phototherapy/exchange thresholds as per the updated 2022 AAP jaundice guidelines at admission, length of hospital stay, and duration of phototherapy treatment were assessed Results: Our study included 344 infants born at or after 35 gestational weeks admitted to our hospital due to jaundice. The mean gestational age of the 344 infants included in the study and diagnosed with jaundice was 37.7 ± 1.43 weeks. The average birth weight of the included cases was 3234.6 ± 1372.5 grams. 54.4% of the cases were male. ABO incompatibility was present in 21.5% of the cases, while Rh incompatibility was found in only 6.1% of cases. The average duration of phototherapy for admitted infants was determined as 17.52 ± 10.87 hours. The phototherapy initiation thresholds according to the TNS 2022 guidelines were determined to be an average of 15.83 ± 2.46 mg/dL. However, according to the 2022 AAP update, the phototherapy initiation thresholds for the same infants were an average of 19.61 ± 2.31 mg/dL.