Serebral palsili çocuklarda kare adımlama aktivitesinin denge koordinasyon, yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite seviyesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of square stepting activity on balance coordination, quality of life and physical activity level in children with cerebral palsy
- Tez No: 939759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFA HEYBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, hemiplejik serebral palsi tanısı almış çocuklarda kare adımlama aktivitesinin denge ve koordinasyon becerileri üzerindeki etkilerini ve bu etkilerin çocukların yaşam kalitesine yansımalarını bilimsel olarak incelemeyi hedeflemektedir. Araştırmacılar, kare adımlama aktivitesinin hemiplejik çocukların günlük yaşam aktivitelerini daha kolay yapmalarına yardımcı olup olmayacağını ve yaşam kalitelerini artırabileceğini araştırmaktadır. Çalışmaya, yaşları ve hastalıklarının şiddeti benzer olan hemiplejik serebral palsi tanısı almış 28 çocuk dahil edilmiştir. Çocuklar rastgele iki gruba ayrılmıştır. 12 hafta boyunca 20 ila 40 dakika süren kişiye özgü deney grubundaki 14 çocuğa düzenli olarak kare adımlama aktivitesi yapmıştır. Kontrol grubundaki 14 çocuğa herhangi bir aktivite programı uygulanmamış olup 12 hafta boyunca ergoterapi süreçlerine devam edilirken fiziksel aktiviteye teşvik edildi. Denge ve koordinasyon için Berg Denge Ölçeği ve Timed Up and Go Testi, yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için Çocuklarda yaşam kalitesi ölçeği, fiziksel aktivitenin değerlendirilmesi amacıyla Adölesanlar için Fiziksel Aktivite Ölçeği (PAQ-A) kullanıldı. Çalışmanın başında ve sonunda tüm katılımcılara değerlendirme ölçekleri uygulanmıştır. Toplanan veriler, istatistiksel yöntemlerle (bağımsız örneklemler t testi, tekrarlı ölçümler ANOVA, korelasyon analizi gibi) analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to scientifically examine the effects of square stepping activity on balance and coordination skills in children diagnosed with hemiplegic cerebral palsy and how these effects reflect on their quality of life. Researchers investigate whether the square stepping activity helps hemiplegic children perform daily activities more easily and improve their quality of life. The study included 28 children diagnosed with hemiplegic cerebral palsy, who were similar in age and severity of their condition. The children were randomly divided into two groups. Over 12 weeks, 14 children in the experimental group regularly performed square stepping activity. In the control group, 14 children continued their occupational and physical therapy sessions without any additional activity program but were encouraged to engage in physical activity for 12 weeks. The Berg Balance Scale and Timed Up and Go Test were used to assess balance and coordination, the Pediatric Quality of Life Inventory for evaluating quality of life, and the Physical Activity Questionnaire for Adolescents (PAQ-A) for measuring physical activity levels. All participants were evaluated using these scales at the beginning and end of the study. The collected data were analyzed using statistical methods such as independent samples t-tests, repeated measures ANOVA, and correlation analysis.