İşitme cihazı kullanıcılarında geleneksel yöntem ile üretilen kulak kalıbı ile 3D modelleme ile üretilen kulak kalıbının memnuniyet değerlendirmesi
Satisfaction evalation of the ear mold produced by traditional method and the ear mold produced by 3D modeling in hearing aid users
- Tez No: 939803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İşitme güçlüğü yaşayan bireylerin yaşam kalitelerini ve sosyal hayata katılımlarını sağlamak için işitme cihazı kullanmaları kaçınılmazdır. Doğru bir odyolojik değerlendirme, uygun bir işitme cihazı seçimi ve uygulamasının yanı sıra işitme cihazlarında kullanılan kulak kalıplarının da kullanıcı üzerindeki etkisi çok büyüktür. Bu çalışmada, manuel olarak el işçiliği ile üretilen kulak kalıbı ve kanal içi işitme cihazı kabukları ile dijital modelleme yapılarak 3D yazıcı ile üretilen kulak kalıbı ve kabukların hasta memnuniyeti üzerindeki etkisini araştırılmıştır. Bu çalışma, kulak kalıbı ve kanal içi işitme cihazı kabuğu üretim laboratuvarı olan bir İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezinde yürütülmüştür. Çalışma grubu dijital modelleme ve 3D baskı yöntemi ile üretilmiş kulak kalıbı ve kanal içi işitme cihazı kullanıcıları ve manuel olarak el işçiliği ile üretilmiş kulak kalıbı, kanal içi işitme cihazı kullanıcılarından oluşmaktadır. Bu çalışma sonucunda ortaya çıkacak olan veriler ışığında, manuel yöntem ile üretilen kulak kalıbı ve kulak içi işitme cihazının kullanım rahatlığı ile 3D yazıcı ile üretilen kulak kalıbı ve kulak içi işitme cihazının rahatlığı karşılaştırılmıştır. Kulak ölçüsü alan klinisyenlerin hasta sağlığı açısından daha verimli kulak kalıpları ve kulak içi işitme cihazı kabuğu üretiminde daha etkili olması, seçilen uyulama yönteminin işitme cihazı kullanıcılarının konforunu arttırıp arttırmayacağı, ilk defa işitme cihazı kullanacak olan kişilerin cihaza adaptasyonunun kolaylaşması ve hatta kullanıp kullanmama konusunda etkili olacağı düşünülmüştür. Aştırmamızda yaşları 29 ile 90 arasında değişen 18'i kadın, 32'si erkek toplam 50 katılımcı ile değerlendirme yapılmıştır. Katılımcılara uygulanan anket sonuçlarının istatistiksel analiz sonuçları değerlendirilmiş ve rahatlık derecesi, işitme cihazı kullanımında kulağın tıkanması, kullanım kolaylığı, ses kalitesi değerlendirmesi, şahsi ses kalitesi, işitme cihazı memnuniyeti, kulak kalıbı rahatlığı toplam puanlarına göre 3D cihaz kullananlar ile geleneksel cihaz kullananlar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
It is inevitable for individuals with hearing difficulties to use hearing aids to ensure their quality of life and participation in social life. In addition to a correct audiological evaluation, selection and application of a suitable hearing aid, the ear molds used in hearing aids have a great impact on the user. In this study, the effect of manually produced ear molds and in-canal hearing aid shells on patient satisfaction was investigated by digital modeling and 3D printed ear molds and shells. This study was conducted in a Hearing Aid Sales and Application Center, which has an earmold and in-canal hearing aid shell production laboratory. The working group consists of ear mold and in-canal hearing aid users produced by digital modeling and 3D printing method, and manually hand-made ear mold and in-canal hearing aid users. In the light of the data that will emerge as a result of this study, the comfort of use of the ear mold and in-ear hearing aid produced by manual method was compared with the comfort of the ear mold and in-ear hearing aid produced by 3D printer. It is thought that clinicians taking ear impressions will be more effective in producing more efficient ear molds and in-ear hearing aid shells in terms of patient health, whether the chosen fitting method will increase the comfort of hearing aid users, whether it will be easier for people who will use hearing aids for the first time to adapt to the device, and even whether they will use it or not. In our research, a total of 50 participants, 18 women and 32 men, aged between 29 and 90, were evaluated. Statistical analysis results of the survey results applied to the participants were evaluated and according to the total scores of comfort level, ear clogging in hearing aid use, ease of use, sound quality evaluation, personal sound quality, hearing aid satisfaction, ear mold comfort, there was a statistically significant difference between 3D device users and traditional device users. No difference was detected (p>0.05).