Yapay zeka destekli işitme cihazlarının kullanıcı memnuniyeti, konuşma algısı ve işitsel engellilik algısına etkisi
The impact of AI-powered hearing aids on user satisfaction, speech perception and perceived auditory disability
- Tez No: 1013069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT CAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
İşitme cihazları, işitme kaybı yaşayan bireylerin iletişim becerilerini desteklemeyi ve yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan temel rehabilitasyon araçlarıdır. Son yıllarda geliştirilen yapay zekâ (YZ) destekli işitme cihazları, bireysel işitsel ihtiyaçlara uyum sağlayabilen gelişmiş algoritmalar sayesinde kullanıcı deneyimini geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmanın amacı, YZ destekli işitme cihazlarının kullanıcı memnuniyeti, konuşma algısı ve işitsel engellilik algısı üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Araştırmaya 18 yaş ve üzeri toplam 90 işitme cihazı kullanıcısı dahil edilmiştir. Katılımcılar, yapay zekâ destekli işitme cihazı kullanan bireyler (YZ-İC) ile geleneksel işitme cihazı kullanan bireylerden (G-İC) oluşmaktadır. Tüm katılımcılara otoskopik muayene, timpanometri ve saf ses odyometrisi uygulanmış; ardından APHAB, KUIK ve HHIA ölçekleri ile demografik bilgi formu kullanılarak veriler toplanmıştır. Bulgular, YZ-İC kullanan bireylerin konuşma algısı, uzaysal algı ve işitme kalitesi açısından geleneksel işitme cihazı kullanıcılarına kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek performans sergilediğini göstermiştir (p < 0,05). APHAB ölçeği sonuçları, YZ destekli işitme cihazlarının cihazlı kullanımda daha yüksek toplam fayda sağladığını ortaya koymuştur. HHIA ölçeğinde ise YZ-İC grubunda işitsel engellilik algısının sosyal ve duygusal boyutlarda anlamlı düzeyde daha düşük olduğu belirlenmiştir (p < 0,001). Cinsiyet, yaş ve işitme cihazı kullanım süresi gibi değişkenlerin sonuçlar üzerinde anlamlı bir etkisi saptanmamıştır (p > 0,05). Sonuç olarak, yapay zekâ destekli işitme cihazlarının kullanıcı memnuniyetini artırdığı, konuşma algısını ve algılanan işitsel kaliteyi iyileştirdiği ve işitsel engellilik algısını azalttığı görülmektedir. Bu bulgular, YZ destekli işitme cihazlarının klinik uygulamalarda değerlendirilmesinin ve bireysel işitme gereksinimlerine yönelik çözümlerin geliştirilmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Hearing aids are essential rehabilitation devices designed to support communication skills and improve the quality of life of individuals with hearing loss. In recent years, artificial intelligence (AI)-based hearing aids have aimed to enhance user experience through advanced algorithms that adapt to individual auditory needs. The aim of this study was to evaluate the effects of AI-supported hearing aids on user satisfaction, speech perception, and perceived hearing handicap. A total of 90 hearing aid users aged 18 years and older were included in the study. Participants consisted of individuals using AI-supported hearing aids (AI-HA) and those using conventional hearing aids (C-HA). All participants underwent otoscopic examination, tympanometry, and pure-tone audiometry. Data were collected using the APHAB, SSQ (KUIK), and HHIA questionnaires, along with a demographic information form. The results indicated that individuals using AI-supported hearing aids demonstrated significantly higher performance in speech perception, spatial perception, and perceived hearing quality compared to conventional hearing aid users (p < 0.05). Findings from the APHAB questionnaire showed that AI-supported hearing aids provided greater overall benefit during aided listening conditions. In addition, HHIA scores revealed significantly lower perceived hearing handicap in the AI-HA group across both social and emotional domains (p < 0.001). No significant differences were observed between groups with respect to age, gender, or duration of hearing aid use (p > 0.05). In conclusion, AI-supported hearing aids appear to enhance user satisfaction, improve speech perception and perceived auditory quality, and reduce perceived hearing handicap. These findings highlight the importance of evaluating AI-based hearing aid technologies in clinical practice and developing individualized solutions tailored to users' auditory needs.