Genç ve yaşlı yetişkin bireylerde diz radyografileri üzerinde tibiofemoral açı ve tibiofemoral eklem aralığı ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of tibiofemoral angle and tibiofemoral joint space measurements on knee radiographs in young and older adults
  1. Tez No: 939805
  2. Yazar: BETÜL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: İleri yaşlarda görülebilen osteoartrit gibi sorunlarda diz ekleminde kemik dizilimi ve eklem boşluğunda daralma yönünde değişiklikler olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada herhangi bir diz sorunu yaşamayan 18-35 yaş ve 45-65 yaş sağlıklı erişkin erkeklerde, yaşa bağlı diz eklem kemik diziliminde ve eklem boşluğu genişliğinde değişiklik olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Diz ekleminde kemik dizilimini belirlemek için diz eklem radyografileri çekilmiş ve herhangi bir patolojik tanı almamış, normal vücut kitle indeksine sahip 18-35 yaş arası (Grup 1, n=50, 30,7±3,2 yaş) ve 45-65 yaş arası (Grup 2, n=50, 54,8±7) erkeklere ait diz eklem radyografilerinde femur ve tibia eksenleri arasındaki açıyı ve eklem boşluğu genişliğini belirlemek için lateral ve medial kondiller arasındaki mesafe ölçümleri yapıldı. Ölçümler için ImageJ (v. 1.54d) programı kullanıldı. Ölçüm öncesinde rastgele 10 radyografi üzerinde 1 hafta arayla tekrarlayan ölçümler ile gözlemci içi ölçüm güvenilirliği ve tutarlılığı için sınıf içi korelasyon katsayısı hesaplandı ve her parametre için korelasyon en az 0,75 olduğunda ölçümlere geçildi. Femur-tibia açısı ve femur tibia eklem boşluğu genişliği iç ve dış kondiller arasında ölçülerek gruplar arasında bağımsız örneklem t testi ile karşılaştırıldı. p0,05). Gözlemci güvenilirliği için yapılan sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) iyi ve çok iyi olarak gözlendi. Yaş grupları arasında femur tibia açısı (FTA) bakımından sağda (p=0,397) ve solda (p=0,280) fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that there are changes in bone alignment and narrowing of the joint space in the knee joint in problems such as osteoarthritis that can be seen in advanced ages. In this study, we aimed to determine whether there are age-related changes in knee joint bone alignment and joint space width in healthy adult men aged 18-35 years and 45-65 years without any knee problems. Materials and Methods: Knee joint radiographs of men aged 18-35 years (Group 1, n=50, 30.7±3.2 years) and 45-65 years (Group 2, n=50, 54.8±7 years) with a normal body mass index and without any pathologic diagnosis were taken to determine the bony alignment of the knee joint and the angle between the axes of the femur and tibia and the distance between the lateral and medial condyles were measured to determine the joint space width. ImageJ (v. 1.54d) program was used for the measurements. Prior to measurement, the intraclass correlation coefficient was calculated for intra-observer reliability and consistency by repeated measurements on 10 random radiographs at 1-week intervals, and measurements were started when the correlation was at least 0.75 for each parameter. Femur-tibia angle and femur-tibia joint gap width were measured between the inner and outer condyles and compared between the groups by independent sample t test. p0.05). The intraclass correlation coefficient (ICC) for observer reliability was good and very good. There was no difference in femur tibia angle (FTA) between age groups on the right (p=0.397) and left (p=0.280).