Pankreas kanseri cerrahisi sonrası komplikasyon riskinin belirlenmesinde sarkopeni ve pankreatik asiner yoğunluk radyolojik skorunun karşılaştırması; retrospektif çalışma
Comparison of sarcopenia and pancreatic aciner density radiological score in determining the risk of complications after pancreatic cancer surgery; a retrospective study
- Tez No: 939842
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU DOĞANAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Pankreas kanseri, malign neoplazmlar arasında yüksek insidansı ve mortalite oranına sahip olan bir hastalıktır. Cerrahi rezeksiyon, pankreas kanseri tedavisinde potansiyel kür sağlayan tek seçenek olarak kabul edilmekte; ancak, bu müdahale sonrası gelişen komplikasyonlar hastaların yaşam kalitesini ve sağkalım oranlarını olumsuz etkileyebilmektedir. Son yıllarda, sarkopeni/myosteatoz ve pankreatik asiner dokunun radyolojik olarak değerlendirilmesi, pankreas cerrahisi sonrası gelişebilecek komplikasyonların öngörülmesinde potansiyel biyobelirteçler olarak dikkat çekmektedir. Yağsız kas kalitesinin bilgisayarlı tomografi (BT)'den türetilen bir ölçüsü, psoas kas yoğunluğu (veya kas radyo zayıflaması) (PD), olup Hounsfield birimleri (HU) olarak ölçülür; daha düşük kas yoğunluğu değerleri miyosteatozu (kas kalitesinin düştüğünü) gösterir. Yağsız kas kütlesinin (ve ilişkili sarkopeni ve miyosteatoz hastalık durumlarının) kantifikasyonu, ameliyat geçiren hastalar için bireyselleştirilmiş risk tabakalaştırması ve sonuç tahmini için bir ölçüt olarak önerilmiştir. Miyosteatoz, kanser cerrahisini takiben hastanede kalış süresini ve tekrar yatışları artırır. Sarkopeni ve miyosteatoz, kanserli hastalarda genel sağ kalım üzerinde bağımsız olumsuz etkilere sahiptir Pankreatik asiner yoğunluk ise pankreas parankiminin yapısal ve fonksiyonel rezerv kapasitesini değerlendirmek için kullanılır. Radyolojik olarak değerlendirme BT görüntülemeleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu çalışmanın amacı, pankreatektomi geçiren hastalarda komplikasyon riskinin belirlenmesinde sarkopeni belirteçlerinden biri olan myosteatozis ve pankreatik asiner radyolojik skorunun etkinliklerini karşılaştırılması ve hangi parametrenin daha güçlü bir öngörücü olduğunun ortaya koyulmasıdır. Bu amaçla, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde Ocak 2020 tarihi itibariyle pankreas kanseri nedenli whipple veya distal pankreatektomi geçiren hastaların preoperatif radyolojik görüntüleri analiz edilerek psoas ve paraspinal kas yoğunlukları ile pankreatik asiner yoğunluk skorları hesaplanmıştır. Bu veriler, postoperatif komplikasyonlarla ilişkilendirilerek istatistiksel analizler yapılmıştır. Komplikasyonlar Clavien-Dindo sınıflamasına göre değerlendirilmiş ve özellikle postoperatif pankreatik fistül (POPF), postoperatif kanama (PPH) ve gecikmiş gastrik boşalma (DGE) gibi önemli cerrahi sonuçlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is a disease with both high incidence and mortality among malignant neoplasms. Surgical resection is considered the only potentially curative option in the treatment of pancreatic cancer; however, complications that may develop after this surgical intervention can negatively affect patients' quality of life and survival rates. In recent years, the radiological evaluation of sarcopenia and pancreatic acinar tissue has attracted attention as potential biomarkers for predicting complications following pancreatic surgery. Psoas muscle density (PD), a CT-derived measure of lean muscle quality (or muscle radiodensity), is measured in Hounsfield Units (HU); lower PD values indicate myosteatosis. Quantification of lean muscle mass (and the related conditions of sarcopenia and myosteatosis) has been proposed as a metric for individualized risk stratification and outcome prediction in surgical patients. Myosteatosis increases hospital stay duration and readmissions following cancer surgery. Both sarcopenia and myosteatosis have independent negative effects on overall survival in cancer patients. Pancreatic acinar density is used to evaluate the structural and functional reserve capacity of the pancreatic parenchyma. Radiological evaluation is performed through computed tomography (CT) imaging. The aim of this study is to compare the effectiveness of myosteatosis, one of the indicators of sarcopenia, and the pancreatic acinar radiological score in determining the risk of complications in patients undergoing pancreatectomy, and to identify which parameter is a stronger predictor. The findings are expected to contribute to personalized patient management strategies. At Ankara Bilkent City Hospital's General Surgery Department, preoperative radiological images of patients who underwent Whipple or distal pancreatectomy for pancreatic cancer as of January 2020 were analyzed. Psoas, and paraspinal muscle densities and pancreatic acinar density scores were calculated. These data were analyzed statistically in relation to postoperative complications. Complications were evaluated according to the Clavien-Dindo classification, with particular emphasis on major surgical outcomes such as postoperative pancreatic fistula (POPF), postoperative hemorrhage (PPH), and delayed gastric emptying (DGE).