Dijitalleşmenin hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetine etkisi
The effect of digitalization on service quality and customer satisfaction
- Tez No: 939841
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dijitalleşme, hizmet sunum süreçlerini otomatikleştirerek hız, verimlilik ve doğruluk gibi alanlarda önemli gelişmeler sağlamaktadır. Özellikle müşteri hizmetlerinde yapay zeka destekli chatbotlar, mobil uygulamalar ve online işlem platformları, kullanıcıların ihtiyaçlarına anında cevap verme imkânı sunar. Bu da hizmet kalitesinin artmasına, hataların azalmasına ve daha kişiselleştirilmiş deneyimlerin oluşmasına katkı sağlar. Dijital teknolojiler sayesinde işletmeler, müşteri taleplerine daha hızlı yanıt verebilirken, aynı zamanda operasyonel maliyetlerini de düşürebilmektedir. Hizmet kalitesi, müşteri memnuniyetinin oluşmasında kritik bir rol oynamaktadır. Müşteriler, aldıkları hizmetin güvenilirliği, hızı, çalışanların ilgisi ve sorun çözme becerileri gibi unsurlara göre memnuniyet düzeylerini belirler. Kaliteli hizmet sunan işletmeler, müşterilerde güven duygusu oluşturarak tekrar tercih edilme olasılığını artırır. Özellikle beklentilerin üzerinde hizmet sunulması, müşteri sadakatini ve olumlu ağızdan ağıza iletişimi teşvik eder. Bu nedenle, müşteri memnuniyetini sürdürülebilir kılmanın temel yollarından biri, sürekli iyileştirilen ve müşteri odaklı bir hizmet kalitesi sunmaktır. Hizmetlerin dijital ortamda sunulması, müşterilere zaman ve mekândan bağımsız olarak işlem yapma kolaylığı sağladığı için memnuniyeti artırır. Özelleştirilmiş içerikler, hızlı geri bildirim mekanizmaları ve kullanıcı dostu arayüzler, müşterilerin kendilerini değerli hissetmelerine neden olur. Ayrıca dijital platformlar üzerinden alınan anlık geri bildirimler, şirketlerin müşteri beklentilerini daha iyi analiz etmelerini ve buna uygun stratejiler geliştirmelerini mümkün kılar. Bu da uzun vadede müşteri sadakatini ve marka bağlılığını güçlendirir. Bu çalışmanın amacı dijitalleşmenin hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetine etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda Kocaeli/Gebze'de cafe/restoran olarak faaliyet gösteren işletmelerin müşterilerine anket çalışması yapılarak 250 kişiden veri toplanmıştır. Yapılan analizler neticesinde dijitalleşmenin hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetini pozitif yönde etkilediği bulunmuştur. Ayrıca, hizmet kalitesi ile müşteri memnuniyeti arasında da pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, cafe/restoranlara dijitalleşmeyi uygulamaları önerilmektedir. Böylece hizmet kalitesi artacak ve müşteri memnuniyeti sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Digitalization has become a key driver in enhancing service delivery by increasing speed, efficiency, and accuracy through process automation. Particularly in customer service, technologies such as AI-powered chatbots, mobile applications, and online platforms enable businesses to respond instantly to customer needs. These tools contribute to reduced operational costs, improved service quality, and more personalized customer experiences. Service quality plays a pivotal role in achieving customer satisfaction. Customers assess services based on factors such as reliability, responsiveness, staff engagement, and problem-solving capabilities. Businesses that deliver high-quality, customer- focused services foster trust and loyalty, increasing the likelihood of repeat patronage and positive word-of-mouth communication. Therefore, maintaining and continuously improving service quality is essential for sustaining customer satisfaction. The digitalization of service delivery also enhances customer convenience by enabling access to services independent of time and location. Features such as personalized content, real-time feedback mechanisms, and user-friendly interfaces make customers feel valued and increase engagement. Moreover, digital feedback allows businesses to better understand customer expectations and adapt their strategies accordingly, which in turn strengthens long-term loyalty and brand commitment. The aim of this study is to examine the impact of digitalization on service quality and customer satisfaction. To achieve this, a survey was conducted with 250 customers of cafes and restaurants operating in Kocaeli/Gebze. The findings reveal that digitalization has a positive effect on both service quality and customer satisfaction. Furthermore, a significant positive correlation was found between service quality and customer satisfaction. Based on these results, it is recommended that cafes and restaurants integrate digital technologies into their service processes to enhance performance and customer experience.