Araştırma ve geliştirme yatırımlarının finansal performansa etkisi: UMS 38 maddi olmayan duran varlık standardı kapsamında bir değerlendirme
The impact of research and development investments on financial performance: An evaluation within the scope of IAS 38 intangible assets standard
- Tez No: 939844
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ZAFER SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Teknoloji ve inovasyonun giderek daha önemli hale geldiği günümüzde, işletmelerin sürdürülebilir başarı elde edebilmeleri için Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) yatırımları kritik bir rol oynamaktadır. Ar-Ge yatırımları, işletmelerin uzun vadeli rekabet avantajını sağlama ve yenilikçi ürün geliştirme süreçlerinde ön plana çıkmaktadır. Bu bağlamda, işletmelerin sürdürülebilir iş modeli oluşturabilmek için bu değişimlere ayak uydurmaları gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı işletmelerin küresel rekabet gücünü artırmak amacıyla gerçekleştirdikleri Ar-Ge harcamalarının ve yatırımlarının önemini vurgulamaktadır. Ar-Ge harcamalarının muhasebeleştirilmesi, UMS 38 Maddi Olmayan Duran Varlıklar Standardı çerçevesinde yapılan düzenlemelerle belirlenmektedir. UMS 38, Ar-Ge yatırımlarının gelecekte ekonomik fayda sağlaması durumunda maddi olmayan duran varlık olarak sınıflandırılmasını mümkün kılar. Ar-Ge yatırımlarının finansal performans üzerindeki etkisini incelemek için kapsamlı bir şekilde literatür taraması gerçekleştirilmiş ve bulgular, panel veri analizi yönteminin kullanılması ile desteklenmiştir. Araştırmada, Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi'nde yer alan şirketler seçilmiştir. Seçilmiş olan şirketler yüksek Ar-Ge harcama potansiyeline sahip olmaları nedeniyle tercih edilmiştir. Çalışma, Ar-Ge yatırımlarının şirketlerin özsermaye kârlılığı (ROE), aktif kârlılık (ROA) ve piyasa değeri/defter değeri (PD/DD) gibi göstergelerine olan etkilerini analiz etmeyi amaçlamıştır. Bu çalışma, Ar-Ge yatırımlarının finansal performans üzerindeki etkilerini değerlendiren araştırmalar için önemli bir referans niteliği taşımaktadır ve işletmelere Ar-Ge harcamalarının muhasebeleştirilmesinde yol gösterici bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the contemporary era, where technology and innovation are becoming increasingly significant, Research and Development (R&D) investments play a critical role in ensuring sustainable success for businesses. R&D investments stand out as essential in securing long-term competitive advantage and fostering innovative product development processes for enterprises. In this context, businesses must adapt to these changes to build sustainable business models. This study aims to emphasize the importance of R&D expenditure and investments undertaken by enterprises to enhance their global competitiveness. The accounting treatment of R&D expenditures is determined by regulations under the IAS 38 Intangible Assets Standard. IAS 38 allows the classification of R&D investments as intangible assets if they are expected to generate future economic benefits. To examine the impact of R&D investments on financial performance, an extensive literature review was conducted, and the findings were supported using panel data analysis methods. The study selected companies listed on the Borsa Istanbul (BIST) 100 Index, as these firms were chosen for their high potential for R&D expenditures. The study aims to analyze the impact of R&D investments on companies' financial performance indicators such as return on equity (ROE), return on assets (ROA), and price-to-book ratio (P/B). This research serves as a significant reference for studies evaluating the effects of R&D investments on financial performance and offers a guiding perspective for businesses in the accounting treatment of R&D expenditures.