21. Yüzyılda dijitalleşmenin kinetik heykele etkisi
The impact of digitalization on kinetic sculpture in the 21st century
- Tez No: 939879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
“21. Yüzyılda Dijitalleşmenin Kinetik Heykele Etkisi ”başlıklı tez çalışmasında dijital teknolojilerin heykel sanatı alanındaki etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada, dijital teknolojilerin sanat eserlerinin biçim ve çeşitliliğini artırdığına vurgu yapılmıştır. 21. yüzyılda gelişen teknolojik ilerlemelerin sanatçılara farklı araçlar ve teknikler sunarak daha önce mümkün olmayan eserlerin üretilmesini sağladığı belirtilmiştir. Dijital teknolojinin çağımızı yansıtan çağdaş eserlerin üretilmesine olanak tanıdığı ifade edilmiştir. Özellikle kinetik heykeller üzerindeki etkisi ön plana çıkarılmış ve bu etkinin anlam, içerik ve konumu üzerinde büyük değişikliklere yol açtığı belirtilmiştir. Dijitalleşme sayesinde kinetik heykel yapımında bilgisayar yardımı ve çeşitli yazılımsal programlar kullanılarak eserin sanal ortamda test edilerek hataların azaltıldığı vurgulanmıştır. Ayrıca dijital teknolojinin sadece yapım sürecinde değil, 3D yazıcı gibi araçlarla eserlerin sunulmasında da rol oynadığı ifade edilmiştir. Bu çalışmada, dijitalleşmenin kinetik heykel sanatına getirdiği yenilikler ve bu yeniliklerin sanat eserlerinin üretim sürecine etkisi detaylı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“The Effect of Digitalization on Kinetic Sculpture in the 21st Century”examined the effect of digital technologies in the field of art. In this study, it was emphasized that digital technologies increased the form and diversity of works of art. It was stated that the technological advances in the 21st century provided artists with different tools and techniques, enabling the production of works that were not possible before. It was stated that digital technology allowed the production of contemporary works reflecting our age. Its effect on kinetic sculptures was highlighted and it was stated that this effect caused major changes in the meaning, content, and position. It was emphasized that thanks to digitalization, errors were reduced by evaluating the work in a virtual environment using computer assistance and various software programs in the production of kinetic sculptures. In addition, it was stated that digital technology played a role not only in the production process but also in the presentation of works with tools such as 3D printers. In this study, the innovations that digitalization brought to kinetic sculpture art and the effect of these innovations on the production process of works of art were discussed in detail.