Arıana Harwicz'in 'Geber Aşkım', Samanta Schweblın'in 'Kurtarma Mesafesi' ve Agustina Bazterrica'nın 'Leziz Kadavralar' kitaplarında kadın ve toplum konusunun ekofeminist bir bakış açısıyla değerlendirilmesi
Evaluation of women and society from an ecofeminist perspective in Ariana Harwicz's 'Die, My Love', Samanta Schweblin's 'Fever Dream', and Agustina Bazterrica's 'Tender Is The Flesh'
- Tez No: 939948
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CERCİS TANRITANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, ekofeminist bir bakış açısıyla, Latin Amerika'nın üç önemli romanında kadınların ve onların çevresel bozulma alanındaki toplumsal rollerinin karmaşık tasvirlerini eleştirel bir bakış açısıyla incelemektedir: Ariana Harwicz'in ''Geber Aşkım'' (Matate Amor) ve Samanta Schweblin'in ''Kurtarma Mesafesi'' (Distancia de rescate) ve Agustina Bazterrica'nın ''Leziz Kadavralar'' (Cadaver Exquisito). Toplumsal cinsiyet, toplum ve çevrenin kesiştiği noktada konumlanan bu tez, bu anlatıların ekolojik kaygılar zemininde kadınların deneyimleri ve mücadeleleri üzerine nasıl tartışmalar ortaya çıkardığını araştırmaktadır. Nitel bir yaklaşım kullanan çalışma, ekofeminizmle ilgili tekrar eden motifleri ve farklı anlatıları ortaya çıkarmayı amaçlayarak seçilen romanların tematik, karakter ve sembolik analizlerini sistematik olarak yürütmektedir. Çağdaş Latin Amerika edebiyatındaki ortak motifleri, zıt unsurları ve ekofeminist temaların daha geniş anlatı yayını belirlemek için karşılaştırmalı bir çalışma yürütülmüştür. Bulgular, her bir romanın toplumsal ve çevresel ortamlardaki kadın deneyimlerinin benzersiz bir keşfini sunarken, temel ekofeminist ilkelerle yankılanan kolektif bir sesin var olduğunu ortaya koymaktadır. Ataerkil baskı, kadınların doğayla bağlantısı ve çevresel bozulmanın kadın kimliği üzerindeki etkileri gibi konular öne çıkmaktadır. Özetle, bu çalışma Latin Amerika edebiyatının ekofeminist söylemi ilerletmedeki öneminin altını çizmekte ve kadın, toplum ve çevre arasındaki karmaşık etkileşime dair anlayışımızı zenginleştirmektedir. Çalışma sadece bu romanlara akademik bir bakış açısı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda ekofeminizmin edebi eserlerle ilgisi ve uygulanmasına ilişkin daha geniş tartışmalara da katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
This research critically examines the intricate portrayal of women and their societal roles within the realm of environmental degradation, employing an ecofeminist lens, in three seminal Latin American novels: Ariana Harwicz's 'Die, My Love' (Matate Amor) and Samanta Schweblin's 'Fever Dream' (Distancia de rescate) and Agustina Bazterrica's 'Tender Is the Flesh' (Cadaver Exquisito). Positioned at the intersection of gender, society, and the environment, this thesis delves into how these narratives bring forth discussions on women's experiences and struggles in the backdrop of ecological concerns. Utilizing a qualitative approach, the study systematically conducts thematic, character, and symbolic analyses of the chosen novels, aiming to draw out recurring motifs and distinct narratives related to ecofeminism. A comparative study is undertaken to identify shared motifs, contrasting elements, and the broader narrative arc of ecofeminist themes in contemporary Latin American literature. The findings reveal that while each novel offers a unique exploration of female experiences within societal and environmental settings, there exists a collective voice that resonates with core ecofeminist principles. Issues like patriarchal oppression, women's connection to nature, and the effects of environmental degradation on female identity emerge prominently. In summary, this research underscores the significance of Latin American literature in furthering ecofeminist discourse and enriches our understanding of the complex interplay between women, society, and the environment. The study not only provides academic insights into these novels but also contributes to broader discussions on ecofeminism's relevance and application in literary works.