Nano çinko ve nano demir uygulamalarının kuraklık stresi altındaki fesleğen bitkisinin morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal özellikleri üzerine etkisi
Effect of nano zinc and nano iron applications on morphological, physiological and biochemical characteristics of basil plant under drought stress
  1. Tez No: 939947
  2. Yazar: İBRAHİM SELVİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, nano çinko ve nano demir uygulamalarının kuraklık stresi altındaki fesleğen (Ocimum basilicum L.) bitkisinin morfolojik gelişimi ile biyokimyasal ve fizyolojik parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada, AG Tohum firmasından temin edilen“Dino”çeşidi fesleğen bitkisi kullanılmış ve çalışma Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat Fakültesi yarı-kontrollü serasında yürütülmüştür. Deneme, iki farklı sulama düzeyi (%100 ve %50 tarla kapasitesi) ve dört farklı nanopartikül uygulamasını (kontrol, Zn NP, Fe NP ve Zn+Fe NP) içerecek şekilde, üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Zn ve Fe nanopartikülleri, adaçayı (Salvia officinalis L.) ekstraktı kullanılarak yeşil biyosentez yöntemiyle elde edilmiş ve karakterizasyonları SEM ve EDS analizleri ile yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, gelişim parametreleri arasında bitki boyu ve bitki ağırlığı üzerinde tüm nanopartikül uygulamaları olumlu etki gösterirken, yaprak sayısı ve yaprak ağırlığında en yüksek artış Zn+Fe NP uygulamasıyla elde edilmiştir. Fe NP ve Zn NP uygulamaları SOD enzim aktivitesini anlamlı düzeyde artırmıştır. Toplam fenol, flavonoid içeriği ile CAT ve APX enzim aktiviteleri bakımından en yüksek değer, %50 sulama altındaki Zn+Fe NP uygulamasında tespit edilmiştir. Buna karşılık, aynı sulama düzeyinde nanopartikül uygulanmamış kontrol grubunda MDA ve H₂O₂ düzeyleri en yüksek seviyede tespit edilmiştir. Antioksidan kapasite değerlendirmelerinde, DPPH, FRAP ve CUPRAC testlerinin tümünde en yüksek değer Zn NP uygulamasında belirlenmiş ve bu uygulama istatistiksel olarak en yüksek grupta yer almıştır. Toplam klorofil ve karotenoid içerikleri açısından ise Zn+Fe NP uygulamaları istatistiksel olarak en yüksek grupta yer almıştır. Elde edilen bulgular, Zn ve Fe nanopartiküllerinin bitkilerdeki oksidatif hasarı hafifleterek stres toleransını artırabildiğini göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, nanoteknolojinin sürdürülebilir tarım uygulamalarındaki potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of nano zinc and nano iron applications on morphological development, as well as the biochemical and physiological parameters, of basil (Ocimum basilicum L.) plants under drought stress were investigated. The experiment was conducted in a semi-controlled greenhouse at the Faculty of Agriculture, Bolu Abant İzzet Baysal University, using the“Dino”cultivar of basil obtained from AG Tohum company. The experimental design included two irrigation levels (100% and 50% field capacity) and four nanoparticle treatments (control, Zn NP, Fe NP, and Zn+Fe NP), with three replications. Zn and Fe nanoparticles were synthesized via a green biosynthesis method using sage (Salvia officinalis L.) extract and characterized by SEM and EDS analyses. According to the results, all nanoparticle treatments had positive effects on plant height and biomass, while the highest increase in leaf number and leaf weight was observed with the Zn+Fe NP treatment. Fe NP and Zn NP applications significantly enhanced SOD enzyme activity. The highest values for total phenol and flavonoid contents, as well as CAT and APX enzyme activities, were recorded under 50% irrigation in the Zn+Fe NP treatment. In contrast, the highest levels of MDA and H₂O₂ were observed in the control group without nanoparticle application under the same irrigation regime. In the evaluation of antioxidant capacity, the highest values in all DPPH, FRAP, and CUPRAC assays were determined in the Zn NP treatment, and this treatment was placed in the statistically highest group. Zn+Fe NP application resulted in the highest levels of total chlorophyll and carotenoid content. Overall, the findings indicate that Zn and Fe nanoparticles can enhance drought tolerance in plants by alleviating oxidative damage. In this context, the study highlights the potential of nanotechnology in sustainable agricultural practices.