Gıdalarda listeria monocytogenes saptanmasında kullanılankültürel ve hızlı yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of cultural and rapid methods fort the detectionof listeria monocytogenes in foods
- Tez No: 939960
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Listeria monocytogenes, gıda kaynaklı önemli bir patojendir ve halk sağlığı için ciddi tehditler oluşturabilir. Enfeksiyonların kontrolü ve önlenmesinde en temel ilke; gıda örneklerinde hassas, hızlı, etkili bir şekilde patojen mikroorganizma/toksinleri, bunların bulaşma kaynaklarının tespiti için analiz prosedürleri geliştirmektir. Geleneksel kültürel yöntemler, seçici besiyerleri ve uzun inkübasyon süreleri gerektirirken, hızlı test yöntemleri, moleküler tekniklere dayanarak daha kısa sürede sonuç vermektedir. Araştırmanın amacı, Listeria monocytogenes' in tespitinde kullanılan geleneksel kültürel yöntemler ile moleküler teknikleri karşılaştırmalı bir şekilde ele almak ve PMA Canlılık PCR yönteminin tespit limitini belirlemektir. Bu çalışmada İzmir ilinde bulunan süpermarketlerden satın alınan toplam 50 adet şarküteri, süt ve süt ürünleri, kaplamalı ürünler, pişmiş ve çiğ dana kasap köfte gibi ürünler aseptik şartlarda laboratuvara taşınmıştır. Numuneler klasik ve moleküler yöntem olan Thermo suretect PCR ve Thermo suretect PMA Canlılık PCR yöntemi ile analiz edilmiştir. Alınan ambalajlı ürünlerden Ezine peyniri, çiğ dana kuzu kasap köfte,çiğ dana kasap köfte olmak üzere toplam 3 adet (%6) numunede Listeria monocytogenes tespit edilmiştir. Hemen ardından tüm numunelere canlı Listeria monocytogenes hücreleri ve PMA boyası aktarılarak, sadece canlı hücrelerin tespitine yönelik analizler yapılmıştır. Sonuçlar, PMA boyası ile yapılan canlılık PCR yönteminde 100 koloni oluşturan birim/gr sayıdaki bakteriyi tespit edebilmiştir. Eş zamanlı olarak ölü hücreler ile de çalşılmıştır. Araştırmanın sonuçları, özellikle PMA boyası kullanılarak gerçekleştirilen canlılık PCR yönteminin, Listeria monocytogenes ile enfekte olmuş gıda ürünlerinin hızlı ve etkili bir şekilde tespit edilmesi için umut vadeden bir alternatif olduğunu fakat bu konuyla ilgili gıda matrisi özelinde daha fazla çalışma yapılması gerektiğini göstermektedir. Bununla birlikte, PMA PCR analizinin negatif sonuçlarının doğrulanmasında geleneksel kültürel yöntemlerin üstünlüğünü ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Listeria monocytogenes is a significant foodborne pathogen that poses serious threats to public health. The fundamental principle in controlling and preventing infections is to develop analytical procedures for the sensitive, rapid, and effective detection of pathogenic microorganisms/toxins in food samples, as well as their sources of contamination. Traditional cultural methods require selective media and long incubation periods, whereas rapid test methods, based on molecular techniques, provide results in a shorter time. The aim of this study is to comparatively evaluate the differences between traditional cultural methods and molecular techniques used for the detection of Listeria monocytogenes and to determine the detection limit of the PMA-PCR method. In this study, a total of 50 samples, including delicatessen products, dairy products, coated products, cooked and raw beef meatballs, were purchased from supermarkets in İzmir and transported to the laboratory under aseptic conditions. The samples were analyzed using both classical methods and molecular techniques, specifically Thermo SureTect PCR and Thermo SureTect PMA-PCR. Among the packaged products analyzed, Listeria monocytogenes was detected in only 3 samples (6%). Subsequently, live Listeria monocytogenes cells and PMA dye were added to these samples, and analyses were conducted to specifically detect live cells. The results indicated that the viability PCR method using PMA dye was able to detect bacteria at a level of 10² colony-forming units per gram (CFU/g). Simultaneously, experiments were conducted with dead cells and PMA dye. The findings of this study demonstrate that the viability PCR method utilizing PMA dye is a promising alternative for the rapid and effective detection of Listeria monocytogenes-contaminated food products. However, the data also highlight the superiority of traditional cultural methods in confirming negative results obtained from PMA-PCR analysis