Tasarım sürecinde içmimarlık öğrencilerinin sosyal ağ platformları üzerinden görsel veri tarama yaklaşımları
An investigation into interior architecture students' approaches to visual data collection through social networking platforms during the design process
- Tez No: 940018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dijital teknolojilerin hızlı gelişimleri doğrultusunda çevrim içi platformların yaygınlaşması tasarım öğrencilerinin bu platformları eğitim süreçlerinde bir araç olarak kullanmalarını sağlamakta, bilgiye erişim ve üretim biçimlerini de değiştirmektedir. Bu değişim tasarım eğitiminde de yeni yaklaşımları ortaya çıkarırken öğrenciler için sosyal ağ platformları görsel veri tarama ve ilham arama süreçlerinin bir parçası olmaktadır. Sosyal ağ platformları; kullanıcıların görsel, metinsel ve işitsel içerikleri ürettiği, paylaştığı ve etkileşim sağladığı dijital platformlardır. Öğrenciler bu platformları görsel verileri taramak, toplamak ve yorumlamak için sıklıkla kullanmaktadır. Görsel veriler, öğrencilerin bilgi tarama yöntemleri doğrultusunda ulaşmış oldukları imgeler, çizimler ve fotoğraflar gibi tasarım kararlarını etkileyen mekansal temsillerdir. Bu çalışma, içmimarlık ve çevre tasarımı öğrencilerinin tasarım sürecinde sosyal ağ platformları üzerinden gerçekleştirdikleri görsel veri tarama yaklaşımlarını incelemektedir. Çalışma, belirlenen araştırma grubunun özelliklerine dayanarak sosyal ağ platformlarının içmimarlık ve çevre tasarımı eğitimine olan katkılarını ve bu bağlamda ortaya çıkan eğilimleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Durum çalışması çerçevesinde, geniş bir katılımcı grubundan verilerin sistematik bir biçimde toplanması amacıyla anket kullanılmıştır. Bu anket aracılığıyla, öğrencilerin tasarım sürecinde sosyal ağ platformlarını kullanım eğilimleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlarda içmimarlık öğrencilerinin tasarım sürecinde sosyal ağ platformlarını tasarım yenilikleri, farklı tasarım yaklaşımlarını görme, ilham alma veya yeni teknikler öğrenme gibi amaçlarla aktif olarak kullandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of digital technologies, the widespread adoption of online platforms has enabled design students to use these tools throughout their educational processes, thereby transforming how they access and produce knowledge. This shift has also introduced new approaches in design education, wherein social media platforms have become essential components of students' visual research and inspiration-seeking activities. Social media platforms are digital environments where users generate, share, and interact with visual, textual, and auditory content. Students frequently utilize these platforms to search for, collect, and interpret visual data. Visual data—comprising images, drawings, and photographs—are spatial representations that influence design decisions and are accessed through students' methods of information retrieval. This study investigates the visual data research approaches of interior architecture and environmental design students via social media platforms during their design processes. Based on the characteristics of the selected research group, the study aims to reveal the contributions of social media platforms to interior architecture and environmental design education, as well as the emerging trends shaped by these digital tools. Within the scope of the case study, a questionnaire was employed to systematically collect data from a broad participant group. Through this instrument, the tendencies of students in using social media platforms during the design process were evaluated. The findings indicate that interior architecture students actively use social media platforms throughout the design process for purposes such as discovering design innovations, exploring diverse design approaches, gaining inspiration, and learning new techniques.