Başparmağın karpometakarpal artrozunda iki farklı cerrahi tekniğin sonuçlarının retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of the results of two different surgical techniques in carpometacarpal arthrosis of the thumb
  1. Tez No: 940044
  2. Yazar: OĞUZHAN DİMDORK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN COŞKUNOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Başparmak karpometakarpal (KMK) eklem osteoartriti, el fonksiyonlarını önemli ölçüde kısıtlayan, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen dejeneratif bir hastalıktır. Tedavisinde en sık tercih edilen yöntemlerden biri trapeziektomi ve tendon interpozisyon süspansiyon artroplastisidir. Bu çalışmada, Abductor Pollicis Longus(APL) ve Flexor Karpi Radialis(FCR) tendonları kullanılarak gerçekleştirilen iki farklı cerrahi tekniğin hasta memnuniyeti, fonksiyonellik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılarak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2010- Ağustos 2023 tarihleri arasında başparmak KMK eklem artrozu tanısı ile opere edilen 33 hasta, 3 hastanın bilateral opere olması nedeniyle 36 el dahil edildi. 17 hasta (18 el) APL grubu, 16 hasta (18 el) ise FCR tendon grubundaydı. Hastaların opere olmayan elleri kontrol grubu olarak belirlendi. Hastaların sosyodemografik, antropometrik ve klinik özellikleri kaydedildi. Subjektif mennuniyet değerlendirmesi için Hasta-bazlı el bileği değerlendirme anketi (PRWET), estetik memnuniyet puanlaması ve ağrı şiddeti için vizüel analog skala (VAS) kullanıldı. Fonksiyon değerlendirilmesi için; Kapandji opozisyon testi, eklem hareket açıklığı, kavrama tutma kuvvetleri ölçüldü. Başparmağın proksimal migrasyonunun belirlenmesi amacıyla, preoperatif ve kontrol radyografik skafometakarpal mesafe (SMM) ve trapezial boşluk indeksi (TBİ) ölçüldü. Bulgular: Hastaların her iki grupta da medyan yaşı 63 olup %94'ü kadındı. Aktif harekete başlama süresi her iki grupta medyan 6 hafta iken, günlük aktivitelere dönüş süresi APL grubunda (medyan:18 hafta), FCR grubuna (medyan:22 hafta) göre daha kısaydı. Her iki grup arasında estetik memnuniyet puanı, PRWET ve VAS skoru açısından fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Thumb carpometacarpal (CMC) joint osteoarthritis is a degenerative disease that significantly limits hand functions and negatively affects quality of life. One of the most commonly preferred methods in its treatment is trapeziectomy and tendon interposition suspension arthroplasty. This study aimed to compare patient satisfaction, functionality and radiological results of two different surgical techniques performed using the Abductor Pollicis Longus (APL) and Flexor Carpi Radialis (FCR) tendons. Materials and Methods: The study included 33 patients who were operated on with the diagnosis of thumb CMC joint arthrosis between January 2010 and August 2023, and 36 hands were included because 3 patients had bilateral surgery. 17 patients (18 hands) were in the APL group and 16 patients (18 hands) were in the FCR tendon group. The patients' non-operated hands were determined as the control group. The sociodemographic, anthropometric and clinical characteristics of the patients were recorded. For subjective satisfaction assessment, the Patient-Based Wrist Evaluation Questionnaire (PRWET), aesthetic satisfaction scoring and visual analog scale (VAS) were used for pain intensity. For function assessment; Kapandji opposition test, range of motion, grip holding strength were measured. In order to determine the proximal migration of the thumb, preoperative and follow-up radiographic scaphometacarpal distance (SMM) and trapezial space index (TBI) were measured. Findings: The median age of the patients in both groups was 63 years and 94% were female. While the median time to start active movement was 6 weeks in both groups, the time to return to daily activities was shorter in the APL group (median: 18 weeks) than in the FCR group (median: 22 weeks). No difference was found between the two groups in terms of aesthetic satisfaction score, PRWET and VAS scores.