Destinasyon yönetiminde paydaşların yönetişim sürecine ilişkin algıları: Kapadokya Alan Başkanlığı örneği
Stakeholder's perceptions regarding the governance process in destination management: Cappadocia area presidency case
- Tez No: 940048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇOBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmada Kapadokya Alan Başkanlığının yürütmüş olduğu faaliyetler ile ilgili olarak paydaşların yönetişim sürecine ilişkin algılarını ölçmek amaçlanmıştır. Kapadokya Alan Başkanlığının faaliyetleri ile ilgili paydaşların gözünden bir yorumlama yapılması hedeflendiğinden araştırma deseni olarak fenomenolojik araştırma deseni uygulanmıştır. Katılımcıların görüşleri alınarak kaydedilmiş ve gerekli analizler yapılarak raporlanmıştır. Çalışmanın güvenirliğini test etmek amacıyla iki kodlama ile uyum analizi yapılmıştır. Uyum analizi sonucu kodlamalar arası Krippendorff Alfa katsayısı 0,90 olarak tespit edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde katılım ilkesinin % 26,40 frekans ağırlığı ile en yüksek frekans tanımlanan ilke olduğu görülmüştür. Stratejik vizyon ilkesi %24,20 frekans ile ikinci yüksek frekanslı ilke olduğu görülmüştür. Duyarlılık/cevaplanabilirlik ilkesi %11,80, şeffaflık ilkesi %11,10, eşitlik ilkesi % 10,00, Etkinlik/verimlilik ilkesi ile %7,10, hukukun üstünlüğü ilkesi % 6,40 frekans tanımlanan ilke olmuştur. Hesap verebilirlik ilkesi ise %2,90 frekans tanımlanan ilke olmuştur. Çalışma genelinde katılımcıların daha işbirlikçi ve yönetişimin etkin şekilde kullanıldığı yaklaşımlar beklediği görülmüştür. Genel olarak paydaşların kurumun varlığından memnuniyet duyduğu ancak yönetişim açısından büyük eksiklikler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İyi yönetişim ile ilgili fırsatların hala mevcut olduğu, ancak bu fırsatların etkili bir şekilde kullanılmadığı belirlenmiştir. İlerleme kaydedilmesi gereken kilit noktanın Kapadokya Bölgesi için uygun bir yönetişim modelinin kurulması olduğu görülmüş ve çalışma sonunda politika üreten karar vericilere, Kapadokya Alan Başkanlığına ve gelecekte çalışma yapacak araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to measure the perceptions of stakeholders regarding the governance process related to the activities carried out by the Cappadocia Area Presidency. Since it is aimed to make an interpretation of the activities of the Cappadocia Area Presidency through the eyes of the stakeholders, phenomenological research design was applied as the research design. The opinions of the participants were recorded and the necessary analyzes were made and reported. In order to test the reliability of the study, a concordance analysis was conducted with two codings. As a result of the concordance analysis, the Krippendorff Alpha coefficient between the codings was determined as 0.90. When the results were analyzed, it was seen that the principle of participation was the principle with the highest frequency with a frequency weight of 26.40%. The principle of strategic vision was the second highest frequency principle with a frequency of 24.20%. Responsiveness/responsiveness principle was defined with a frequency of 11.80%, transparency principle with 11.10%, equality principle with 10.00%, effectiveness/efficiency principle with 7.10%, and rule of law principle with 6.40%. The principle of accountability was identified with a frequency of 2.90%. Throughout the study, it was observed that participants expected more collaborative approaches and effective use of governance. In general, it was concluded that stakeholders are satisfied with the existence of the organization, but there are major deficiencies in terms of governance. Opportunities for good governance still exist, but are not being used effectively. The key area for improvement is the establishment of an appropriate governance model for the Cappadocia Region and the study concludes with recommendations for policy makers, the Cappadocia Area Presidency and future researchers.