Kütahya ilinde yüzeyel mikoz etkenleri ve epidemiyolojisi
Superficial mycotic agents and their epidemiology in the province of Kütahya
  1. Tez No: 940056
  2. Yazar: HİLAL TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. AYNUR GÜLCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yüzeyel mikozlar keratinize doku içeren epidermisin üst tabakasında meydana gelen enfeksiyonlardır. Dermatomikozlardan sorumlu mantarlar arasında dermatofitler, mayalar ve dermatofitik olmayan küfler bulunur. Dünya nüfusunun yaklaşık %20-25'i yaşamları boyunca en az bir kez bir dermatofit ile enfekte olmaktadır. Bu çalışmada, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji polikliniğine başvuran ve yüzeyel mikoz ön tanısı alan hastalarda izole edilen yüzeyel mikotik etkenlerin değerlendirilmesi ve bu etkenlerin epidemiyolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ek olarak mikroskobik tanı yöntemleri ile kültür arasındaki tanısal uyum karşılaştırılmıştır. Çalışmaya Kasım 2023- Kasım 2024 tarihleri içinde yüzeyel mikoz ön tanısıyla başvuran 412 hasta (215 kadın, 197 erkek) dahil edilmiştir. Klinik örnekler KOH preparatı, Calcofluor White (CFW) boyama ve kültür yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular; yaş, cinsiyet, meslek, ikamet yeri, kronik hastalık ve çeşitli risk faktörleriyle istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Klinik tanılar incelendiğinde en sık karşılaşılan enfeksiyonlar sırasıyla tinea ungium (%40,8), tinea pedis (%31,8) ve pitriyazis versikolor (%17) idi. Hastaların %15,5'inde iki ayrı tanı eş zamanlı olarak bulundu. En sık birlikte görülen enfeksiyon kombinasyonu tinea pedis ve tinea ungium (%71,8) olarak saptandı. İstatistiksel analizler sonucunda; tinea capitis 45 yaş grubunda, pitriyazis versikolor ise 18–45 yaş aralığında anlamlı şekilde sık görülmüştür. Erkek cinsiyet tinea capitis ve tinea manuum ile, tarım işçiliği tinea pedis ile, emeklilik durumu ix ise tinea ungium ile anlamlı ilişki gösterdi. Evcil hayvan besleyen bireylerde tinea corporis sıklığı anlamlı düzeyde yüksekti. Kronik hastalıklar ile yüzeyel mikoz tanıları karşılaştırıldığında, diyabetik hastalarda tinea pedis (%41,3) ve tinea ungium (%45,7) en sık saptanan enfeksiyonlardı. Diyabetes mellituslu bireylerde tinea pedis sıklığı anlamlı düzeyde yüksekti. Toplamda 476 örnek alınmış olup bunların 406'sına kültür işlemi uygulandı. Kültür pozitifliği %32,5 olarak saptandı; en sık izole edilen etken Trichophyton rubrum (%75) oldu. Diğerleri ise sırasıyla, Microsporum canis (%8,3), Candida albicans (%5,3), Trichophyton tonsurans (%4,5), Candida parapsilosis (%3,7), Trichophyton indotinea (%2,3), Trichophyton mentagrophytes (%1,5) idi. Mikroskobik inceleme yöntemlerinden KOH'un duyarlılığı %94,7, CFW boyamanın duyarlılığı ise %99,2 olarak bulunmuştur. CFW yöntemi, mikroskobik tanıya duyarlılık açısından %4,5 oranında katkı sağlamıştır. KOH ve CFW yöntemleri arasında Cohen's Kappa değeri 0,957 olup çok iyi düzeyde uyum göstermiştir. Yüzeyel mikozların görülme sıklığı; yaş, cinsiyet, ikamet yeri, meslek ve komorbiditeler gibi faktörlerden etkilenmektedir. Mikroskobik inceleme ve kültürün birlikte kullanılması tanı doğruluğunu artırmaktadır. Bu çalışma, bölgesel mikotik etken dağılımı konusunda güncel ve klinik açıdan önemli veriler sunmakta olup; yüzeyel mikozların epidemiyolojisinin daha iyi anlaşılmasına ve tanı yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Superficial mycoses are infections that occur in the upper layer of the epidermis containing keratinized tissue. The fungal agents responsible for dermatomycoses include dermatophytes, yeasts, and non-dermatophytic molds. Approximately 20–25% of the global human population is infected with a dermatophyte at least once in their lifetime. This study aimed to evaluate the superficial fungal agents isolated from various clinical samples obtained from patients with pre-diagnosis of superficial mycosis at the Dermatology outpatient clinic of Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital, and to determine the epidemiological characteristics of these agents. In addition, the diagnostic accordance between microscopic examination methods and fungal culture was assessed. A total of 412 patients (215 females, 197 males) with pre-diagnosis of superficial mycosis between November 2023 and November 2024 were included in the study. Clinical specimens were evaluated using KOH preparation, Calcofluor White staining, and fungal culture methods. The obtained data were statistically analyzed in relation to age, sex, occupation, place of residence, presence of chronic diseases, immune status, and various risk factors. Upon examination of the clinical diagnoses, the most frequently encountered infections were tinea unguium (40.8%), tinea pedis (31.8%), and pityriasis versicolor (17%), respectively. In 15.5% of the patients, two distinct diagnoses were present simultaneously. The most commonly observed combination of coexisting infections was tinea pedis and tinea unguium (71.8%). According to the statistical analyses, tinea capitis was significantly more common in the