Bazı doğal ürünlerin kağıt boyamada kullanımının araştırılması
Investigation of the usage of some natural products in paper dyeing
  1. Tez No: 940055
  2. Yazar: NESLİHAN DUMAN KURMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kağıt yüzeylerinin güzel görünmesi, albenisinin artırılması ve farklı kullanım amaçları için kağıt ve kartonlar boyanarak değişik alanlarda değerlendirilmektedir. Boya; herhangi bir yüzeyin üzerinde fiziksel değişikliğe neden olan, kişinin tercihine göre tasarım veya yüzey koruma gibi alanlarda kullanılmak üzere üretilmiş doğal, sentetik ve medeni kimyasal maddelerdir. Boyar madde ise, kağıt, kumaş, elyaf vb. ürünlerin renkli ve boyalı hale getirilmesinde kullanılan maddelere denir. Boyar madde genellikle çözelti veya süspansiyon halinde farklı boyama yöntem ve teknikleriyle hem yüzeyden hem de bünyeden uygulanırlar. Hem dünya hem de ülkemiz nüfusunun hızlı artması, her türlü ürünün tüketimini artırmakta ve doğallıktan uzaklaşılmaktadır. Son yıllarda maliyetlerin ve tüketimlerin çok fazla artması, kağıt ve karton boyalarında da doğal ürünlerden uzaklaşılmasına, yapay sağlıksız boyaların kullanımının yaygınlaşmasına neden olmuştur. Günlük hayatta yaygın olarak kullanılan sentetik ve mineral bazlı boyalı kağıtlar, ellere, cilde ve sağlığa zarar vermektedir. Bu çalışmada, doğal olmayan boyaların yerine, hem sağlığımız için olası riskleri hem de üretim maliyetlerini azaltmak için doğal bitkisel boyaların kağıtta kullanılması amaçlanmıştır. Çalışmanın I. aşamasında taze ıspanak ve kapya biberi, kuru zerdeçal ve kerkede gibi doğal ürünlerden boyar maddeler elde edilmiştir. Çalışmanın II. aşamasında ise bu boyar maddeler kağıda bünyeden mordansız verilerek boyalı kağıt üretimleri yapılmıştır. Böylece kağıtların albeni ve estetik görünüm kazandırılmış ayrıca, elle ve ciltle temasta olası risklerin azaltılmıştır. Sonuç olarak, boyama işlemi tamamlanan kağıtların optik ve fiziksel özellikleri ayrı ayrı tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre hem etkili boyamanın hem de fiziksel ve optik özellikler bakımından optimum-en iyi sonuçların Kerkededen (Hibiscus sabdariffa) boyar maddesi ile boyanmış kağıtlar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The surfaces of paper and cardboard are dyed to enhance their appearance, increase their attractiveness, and make them suitable for various uses. Paint is a natural, synthetic, or processed chemical substance produced for applications such as design or surface protection, altering the physical properties of a surface. A dye, on the other hand, refers to substances used to impart color to products like paper, fabric, and fiber. Dyes are typically applied in solution or suspension form using various dyeing methods and techniques, either on the surface or within the material. The rapid increase in both global and national populations has led to higher consumption of all types of products and a growing departure from natural materials. In recent years, rising costs and increasing consumption have caused a shift away from natural products in paper and cardboard dyes, leading to the widespread use of artificial and unhealthy dyes. Synthetic and mineral-based dyed papers, which are commonly used in daily life, can be harmful to hands, skin, and overall health. This study aims to replace synthetic dyes with natural plant-based dyes to minimize potential health risks and reduce production costs. In the first stage of the study, dyes were extracted from natural sources such as fresh spinach, red kapia pepper, dried turmeric, and hibiscus. In the second stage, these dyes were applied to paper without the use of mordants, producing dyed paper. This process enhanced the visual appeal and aesthetic quality of the paper while reducing potential risks associated with skin contact. As a result, the optical and physical properties of the dyed papers were individually analyzed. Based on these findings, the most effective dyeing and the best overall results in terms of physical and optical properties were observed in the paper dyed with hibiscus dye.