Farklı kompost materyallerinin süs lahanası yetiştiriciliğinde kullanım potansiyellerinin araştırılması
Investigation of the potential use of different compost materials in ornamental cabbage cultivation
- Tez No: 945898
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada farklı organik kompostların sera ortamında süs lahanası yetiştiriciliğinde bitki gelişimi ve yapraklardaki besin elementi konsantrasyonu üzerine etkilerini araştırmak için yürütülmüştür. Çalışmada torf perlit ortamı karışımına %0, 5, 10 ve 20 oranlarında vermikompost, kekik kompostu, mantar kompostu ve evsel komost karıştırılmıştır. Çalışma tesadüf parselleri deneme desenenine göre 5 organik gübre x 4 organik gübre dozu x4 tekerrür olacak şekilde 80 kasa saksıda sera ortamında yürütülmüştür. Çalışmada bitkilerin beslenmesinde Hoagland besin çözeltisi sulama ile birlikte verilmiştir. Süs lahanasının en ideal boyutuna geldiğinde hasat edilmiş ve bitkide yaş, kuru ağırlıklara ve bitki yapraklarında besin elementi konsantrasyonlarına bakılmıştır. En yüksek bitki çapı 23.4 cm ile mantar kompostunun %10 karıştırıldığında ve vermikompostun %20 karıştırıldığında 22.1 cm olarak bulunmuştur. Uygulamaların süs lahanasının toprak üstü yaş ağırlıkları üzerine etkisi istatiksel olarak %1 önem seviyesinde çıkmıştır. En yüksek yaş ağırlık mantar kompostu %10 uygulamasında 207.72 gr/bitki olarak bulunmuştur. Kontrol uygulamasına göre organik gübrelerinin uygulanması yaş ve kuru ağırlıkları artırıken en yüksek artış %10 organik gübre uygulamalarında tespit edilmiştir. Çalışmada besin elementi konsantrasyonlarında farklı değerler ortaya çıkarken torf perlit harcına katılan organik materyallerin süs lahanasının bitki gelişiminde olumlu etkiler kattığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of different organic composts on plant development and nutrient concentration in leaves in ornamental cabbage cultivation in greenhouse environment. In the study, vermicompost, thyme compost, mushroom compost and domestic compost were mixed into the peat perlite medium mixture at the rates of 0, 5, 10 and 20%. The study was carried out in 80 crates of pots in a greenhouse environment according to the randomized plot design as 5 organic fertilizer x 4 organic fertilizer dose x 4 repetitions. In the study, Hoagland nutrient solution was given together with irrigation for the nutrition of the plants. When ornamental cabbage reached its ideal size, it was harvested and the fresh and dry weights of the plant and the nutrient concentrations in the plant leaves were examined. The highest plant diameter was found to be 23.4 cm when mushroom compost was mixed with 10% and 22.1 cm when vermicompost was mixed with 20%. The effect of the applications on the above-ground fresh weights of ornamental cabbage was statistically significant at 1%. The highest fresh weight was found as 207.72 gr/plant in the 10% mushroom compost application. While the application of organic fertilizers increased the fresh and dry weights compared to the control application, the highest increase was detected in the 10% organic fertilizer application. While different values were revealed in the nutrient element concentrations in the study, it was revealed that the organic materials added to the peat perlite mortar had positive effects on the plant development of ornamental cabbage.